Zgnilizny ciąg dalszy – prognoza pogody na wtorek

Opublikowano 9 listopada 2020 o godz. 19:04

Prognoza pogody na poniedziałek sprawdziła się niestety z dużą skutecznością i w efekcie mieliśmy pochmurny i mglisty dzień w wielu regionach kraju. Rozpogodzenia pojawiały się głównie od województwa pomorskiego przez warmińsko-mazusrkie i podlaskie w godzinach popołudniowych. Wtorek (10.11) przynieść ma podobny wariant pogody z dużym zachmurzeniem i miejscami bardzo silnymi mgłami w godzinach porannych, stwarzając wysokie zagrożenie na drogach.

Zgnilizna” w tytule nawiązuje do zjawiska zgniłego wyżu, który cechuje się silną akumulacją wilgoci w dolnej troposfery przy równie silnym zjawisku inwersji temperatury, tworząc całe połacie chmur, mgieł oraz kumulacji zanieczyszczeń (smog).

W tygodniowej prognozie wspomniano o dosyć stałym i powtarzającym się wariancie sytuacji synoptycznej w nadchodzących dniach. We wtorek wciąż pozostaniemy w obszarze umacniającej się strefy wyżowej związanej z ośrodkiem barycznym o nazwie Scott. Ciśnienie wewnątrz centrum układu ma osiągnąć 1034 hPa. Tak wysokie ciśnienie występować będzie także na północnym-wschodzie kraju.

Spodziewana sytuacja synoptyczna na wtorek 10.11 – obszar Polski w zasięgu silnego wyżu „Scott”

http://vojvodinameteo.rs

Kolejny dzień z odcieniami szarości – prognoza pogody na wtorek (mapka)

Podobnie jak w poniedziałek, niskie chmury zdominują większość kraju poza regionami północno-wschodnimi, częściowo północnymi i częściowo wschodnimi. Przejaśnienia w ciągu dnia możliwe będą od Lubelszczyzny przez Mazowsze po Pomorze środkowe. Rozpogodzenia pojawią się także od województwa warmińsko-mazurskiego po podlaskie. Całkowicie wolne od chmur niebo będzie zjawiskiem lokalnym. Dominować ma zachmurzenie umiarkowane z przejaśnieniami. O poranku silne mgły możliwe będą na północy Mazowsza, Lubelszczyzny oraz na Podlasiu. Mgły pojawią się także na południu, w centrum i północnym zachodzie. W ciągu dnia mgły będą stopniowo zanikać, choć na krańcach północno-wschodnich mogą utrzymywać się cały dzień. Ponownie możemy oczekiwać opadów mżawki w wielu regionach kraju.

Strefę wyznaczono orientacyjnie, jednak obrazuje ona najbardziej prawdopodobny scenariusz

Prognoza pogody na wtorek – największe szanse na rozpogodzenia możliwe w strefie „A”

Temperatury

Przeważnie od 5 do 8 stopni Celsjusza…