Zgniły wyż nad Polską – przegląd prognoz pogody na nadchodzący tydzień

Opublikowano 8 listopada 2020 o godz. 16:03

Kończymy bieżący tydzień, który cechował się w swoim przekroju stabilnym przebiegiem pogody, choć opady deszczu występowały między innymi  w środę. Aktualna tygodniowa prognoza modelu CFS, na podstawie którego typuje się miesięczne warunki pogodowe dla danego regionu, wskazuje, że czeka nas bardzo podobny wariant pogodowy jak w ostatnich dniach. Nadchodzące dni szykują się ponownie z wysokim ciśnieniem, zachmurzeniem, mgłami oraz opadami deszczu – większości jako mżawki, ale bliżej weekendu także jako opady frontowe.

W prognozie sytuacji synoptycznej na kolejne dni widać dalszą rozbudowę ośrodka wyżowego o nazwie Scott, który kontynuować będzie swoją powolną wędrówkę na wschód. W okresie poniedziałek – środa jego centrum będzie znajdowało się bardzo blisko lub bezpośrednio północno-wschodniej części Polski. Ciśnienie w najbliższych trzech dniach wahać będzie się w przedziale 1028 – 1033 hPa, a więc będzie dosyć wysokie. Wyż po umocnieniu się, zacznie migrować w kierunku Rosji.

Choć skupiamy się w tej chwili na wyraźnie widocznym wyżu, to warto zwrócić uwagę, że praktycznie cała Europa objęta będzie w polu wysokiego ciśnienia z lokalnymi wyjątkami takimi jak Wyspy Brytyjskie.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek, wtorek i środę (na godzinę 12) – Europa w zasięgu rozległej strefy wyżowej, obszar Polski pod wpływem głównego wyżu

https://vojvodinameteo.rs

Pochmurno, wilgotno i mgliście

Scenariusz pogodowy z minionej soboty, w którym to zdecydowana większość Polski znajdowała się w strefie niskich chmur i mgieł, będzie powtarzał się niestety także w kolejnych dniach. Niestety, bo dużo korzystniejszą opcją była by obecność suchej masy powietrza. W najbliższych dniach będą one jednak przesycone wilgocią w dolnej troposferze, co przy zjawisku inwersji wytworzy nam kolejną porcję chmur, mgieł oraz opadów mżawki/słabego deszczu. Pisząc ogólnie, przed nami wariant stabilnej, ale pochmurnej pogody. W jesieni tego typu długookresowe warunki pogodowe nazywane są „zgniłym wyżem”

Na poniżej animacji znajduje się aktualna prognoza zachmurzenia i opadów w okresie poniedziałek – czwartek (kolejność grafik w animacji: pon, wt, śr, czw). Jak widać na mapkach, w poniedziałek i wtorek największe szanse na rozpogodzenia wystąpią na północnym-wschodzie, zaś w pozostałych regionach będziemy mieli dominację zachmurzenia całkowitego ze zwiększonym prawdopodobieństwem opadów mżawki i słabego deszczu w okresie środa-czwartek.

Pochmurny przebieg pogody w najbliższych dniach

http://mapy.meteo.pl

Temperatury

Poziom temperatur będzie dosyć wyrównany w trakcie kolejnych dni. Nie oczekujmy znaczącego ocieplenia, ani też dotkliwego zimna. Zakres temperatur w najbliższych dniach będzie wahał się w przedziale 6-10 stopni Celsjusza, choć jest to przedział uogólniony. Naturalnie nieco niższe jak i nieco wyższe wartości temperatur mogą pojawić się w najbliższych dniach.

Prognoza temperatur wg modelu ECMWF. Kolejno: poniedziałek, środa, piątek

http://kachelmannwetter.de

 

Choć niedawne prognozy numeryczne wykluczały opady deszczu aż do piątku trzeciego tygodnia, symptomy opadów są zauważalne w prognozach na czwartkowy wieczór oraz piątek, wraz z chwilowym wejściem słabej zatoki niżowej i frontu na teren naszego kraju.

W czwartek wieczorem strefa frontowa powinna przynieść opady na zachodzie Polski, przemieszczając się w głąb kraju nocą z czwartku na piątek. Opady w piątkowy dzień na ten moment przetoczą się głównie w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Sumy opadów nie powinny jednak przekraczać 10 mm, choć lokalne przypadki mogą się zdarzyć – będziemy więc mieli do czynienia z opadami słabymi i przelotnymi. Możemy przypuszczać, że w skali kraju piątek będzie miał wszędzie pochmurny przebieg pogody.

Prognoza opadów w czwartkowy wieczór i piątkowy dzień

http://wxcharts.com

 

Weekend

Na weekend prognozy wykluczają póki co opady deszczu takie jak w piątek – co najwyżej jako mżawka lub lokalne, ale bardzo słabe opady deszczu. Pozostaniemy w strefie wyżu barycznego i zwilgotniałej masy powietrza, co pozwala przypuszczać, że dominacja zachmurzenia nie ominie także soboty i niedzieli. Zimno zrobi się na wschodzie kraju, gdzie temperatury w ciągu dnia wahać będą się w przedziale 3-5 stopni i 7-10 stopni w pozostałych regionach. Ochłodzenie na wschodzie związane będzie z przybliżeniem się zimniejszej masy ze wschodniej części kontynentu, transportowanej przez tamtejszy wyż

Zimniejsza masa powietrza nad wschodnią Polską w trakcie przyszłej niedzieli

http://wxcharts.com