Prognozy długoterminowe. Wrześniowy powiew ciepła dosyć prawdopodobny
Wraz z początkiem września wkroczyliśmy w okres meteorologicznej jesieni, choć proces wyraźnego ochłodzenia rozpoczął się już dużo wcześniej. Wraz ze spadkami temperatur odnotowaliśmy także bardzo dużą ilość opadów oraz incydenty związane z zalaniami i podtopieniami. Aktualnie charakter pogody w kraju ulega przemianie. Ma to związek z rozszerzeniem się strefy wysokiego ciśnienia i wypchnięciu frontów. Prognozy długoterminowe poszczególnych modeli numerycznych sygnalizują jednak możliwość często występujących dni z temperaturami dosyć wyraźnie przekraczającymi 20 st.C. Możliwe, że pojawią się nawet dni gorące, czyli takie w których temperatura powietrza przewyższa wartość 25 st.C.
Spodziewane dalsze umacnianie się strefy wyżowej
Nad obszarem Europy należy spodziewać się dalszego umacniania stref wysokiego ciśnienia. Prognozy wykraczające w początek przyszłego tygodnia wskazują, że aktualnie znajdujący się nad Wyspami Brytyjskimi wyż, będzie migrował na wschód. Centrum wyżu prawdopodobnie przechodzić będzie bezpośrednio przez obszar Polski. Dla naszego kraju zwiastuje to kontynuację aktualnego wariantu pogodowego z małą ilością opadów i wyższymi temperaturami głównie w zachodnich województwach.
Możliwa dominacja wyżu barycznego nad Europą – prognoza na przełomie pon/wt (06/07)
Do końca aktualnego tygodnia najcieplejszym dniem będzie piątek. Przewiduje się dominację temperatur w zakresie 20/23 st.C z najwyższymi wskazaniami na zachodzie kraju. Jedynie wzdłuż gmin nadmorskich mogą one spaść do okolic 16/17 st.C.
Prognoza maksymalnych temperatur powietrza nad Europą w perspektywie kolejnych trzech dni licząc od czwartku
Prognozy długoterminowe. W przyszłym tygodniu możliwa dominacja dni ciepłych, lokalnie nawet gorących
Długoterminowe gdybanie o pogodzie nie polega na wskazywaniu możliwych temperatur w województwie lubuskim za tydzień w godzinach popołudniowych, a wskazaniu trendów i ogólnej charakterystyki pogody w skali wielodniowej lub nawet wielotygodniowej.
O nadejściu cieplejszego okresu świadczy symulacja modelu CFS, który dla okresu od 09.09 do 16.09 wskazuje na dodatnią anomalię temperatury na poziomie dwóch metrów i to w zdecydowanej części Europy. Oznaczać to może w takim wypadku zwiastun przyjemnych w odczuciu temperatur nawet termicznie pasujących do okresu letniego. Z mapy anomalii odczytać możemy także, że największe odchylenie (+1,5 st.C) możliwe będzie na południu, zachodzie i północy kraju.
Prognozowana anomalia temperatury 2m dla Europy (okres 09.09 – 16.09
Jednocześnie modele nie zwiastują znaczącej ilości opadów atmosferycznych i prawdopodobnie ten trend nie ulegnie zasadniczym zmianom. Wskazywanie gdzie deszczu może spaść najwięcej w perspektywie tygodniowej mija się z celem. Ogólny podgląd daje nam informację o tym czy możemy spodziewać się wilgotnego okresu, czy raczej tylko okresowych opadów. Na przykładzie najnowszych danych modelu GFS widzimy, że opadów może być niewiele, choć dane te nie są żadną wyrocznią, bo w wyniku aktualizacji naturalnie mogą ulegać korektom. Według modelu w skali naszego kraju sumy opadów przeważnie nie będą przekraczać 10 mm i mówimy tu o dosyć szerokim zakresie wyliczeń uwzględniającym okres 02.09 – 12.09. W miarę napływu coraz cieplejszych mas, zwiększy się prawdopodobnie szansa na opady konwekcyjne pochodzenia burzowego.
Prognoza sum opadów nad Europą wg modelu GFS (02.09 – 12.09)
Początek przyszłego tygodnia prawdopodobnie zaznaczy się podobnym rozkładem termicznym jak obecnie. Wyższe temperatury utrzymać mogą się głównie w zachodniej połowie kraju (18-22 st.C), zaś na wschodzie powinny być one o 4-6 stopni niższe. Przykład takiego wariantu obrazuje modelu ECMWF odpowiednio dla poniedziałku oraz wtorku:
Znaczący wzrost temperatur względem przedstawionych powyżej może mieć miejsce w drugiej połowie przyszłego tygodnia wraz z docieraniem ciepłych sektorów powietrza polarnomorskiego. Zarówno model ECMWF jak i GFS sygnalizują obecność cieplejszych mas i niewykluczonych temperatur kwalifikujących dzień jako gorący z temperaturami 26/27 st.C i powszechnie rozprzestrzenionymi w przedziale 20-25 st.C.
Napływ ciepłego sektora powietrza do Polski – wizja modelu GFS na drugą połowę przyszłego tygodnia
Wizja temperatur powietrza na drugą połowę przyszłego tygodnia wg modelu GFS. Spodziewane temperatury w okresie czwartek – niedziela. Niewykluczone wyraźne ocieplenie utrzymujące się w kolejnych dniach
Podobną wiązką ciepła kieruje się model ECMWF, także sugerując duży wzrost temperatur w drugiej połowie przyszłego tygodnia. W tym przypadku piątek i sobota
Co dalej?
Patrząc na prognozę anomalii temperatur na tydzień kolejny (wg zakresów modelu CFS), po 16 września szansa na ciepłe dni może się utrzymywać w skali naszego kraju, a zwłaszcza południowej Europy. Jest to jednak odległy termin, który nie jest w tej chwili warty (a nawet częściowo niemożliwy) głębszego analizowania z użyciem innych wyników modeli. Wydaje się jednak, że wrzesień nie zapowiada się póki co aż tak kapryśnie.
Źródła: http://tropicaltidbids.com http://meteologix.com http://wxcharts.com http://weatheronline.co.uk http://pivotalweather.com