Pogoda długoterminowa: Luty z szansą na przewagę cieplejszych dni, ale akcenty zimowe będą powracać
Pogoda długoterminowa na luty prognozowana w szczególności przez wiodący model numeryczny CFS daje wyraźne podstawy by twierdzić, że czeka nas miesiąc dosyć ciepły. Dodatnia anomalia temperatur utrzymująca się przez cały miesiąc zwiastuje dni temperaturami na plusie, miejscami przekraczającymi nawet 10°C. Nie oznacza to naturalnie końca zimy, ponieważ jej nawroty głównie w postaci opadów śniegu będą okresowo wracać do naszego kraju
Pogoda długoterminowa – dodatnia anomalia w przekroju całego miesiąca, możliwe epizody wyraźnego ocieplenia
Punktem wyjściowym w kalkulowaniu charakteru pogody dla miesiąca są odchylenia temperatur względem normy wieloletniej. W przypadku obszaru Polski luty może zapisać się z dosyć wyraźną anomalią dodatnią. Odchylenie to osiągnąć może nawet 1,5-2,5°C. Jak widać tym większa anomalia może panować w głębi Rosji i miejscami w regionach Skandynawii. W ogólnym rozrachunku praktycznie cała Europa może oczekiwać łagodniejszego okresu zimowego w najbliższych czterech tygodniach (pod kątem termicznym)
Prognoza miesięcznego odchylenia temperatur powietrza na poziomie 2m w stosunku do normy 30letniej – luty
W rozbiciu tydzień po tygodniu szczególnie ciepły okres będzie panował w dniach 03-08 lutego, gdzie anomalia tygodniowa może osiągnąć nawet 3,5°C na południowym zachodzie, zachodzie i miejscami północnym wschodzie kraju. W kolejnych tygodniach lutego dodatnie odchylenie będzie kontynuowane, nie schodząc poniżej 1,5 °C. Jest to zwiastun przewagi dni z temperaturami dosyć wyraźnie powyżej 0°C. Mróz za dnia może nie gościć zbyt często w skali całego kraju, natomiast regionalnie jak najbardziej jest spodziewany. Tyczy się to zwłaszcza obszarów podgórskich i górskich.
Anomalia temperatury powietrza w rozbiciu tygodniowym (01-08, 08-15, 15-22, 22-01Mar)
Prognozy potwierdzające (GFS)
Wysokie wskazania anomalii bardzo łatwo zweryfikować w prognozach na najbliższy okres, jak i dalekoterminowych. W najbliższy piątek 04.02 temperatury powietrza w zachodniej połowie kraju wzrosną do 5 °C /7 °C
Prognozy dalekoterminowe, wskazujące na regularne podmuchy ciepła w przyszłym tygodniu. Miejscami temperatury mogą dochodzić do 10-11 stopni Celsjusza na plusie
Prognoza temperatur dla 08.02, 10.02, 13.02
W takich warunkach zimowa aura nie będzie miała szans na utrzymanie. Jakiekolwiek opady śniegu w przyszłym tygodniu na obszarach nizinnych ulegną roztopieniu, zaś obecna pokrywa śnieżna zdecydowanie zaniknie.
Anomalia kalkulowana dla odchyleń ciśnienia atmosferycznego zdradza nam natomiast kolejny element układanki pogody długoterminowej na luty. W bieżącym miesiącu bardzo często możemy obserwować dominację układów wyżowych od Atlantyku w głąb Europy. Północna jej część oraz Rosja mienią się w barwach granatowych. To oznacza możliwość wielokrotnego przechodzenia głębokich układów niżowych z systemami frontów. Ścieranie się wyżów z niżami w takiej konfiguracji będzie sprzyjać cyrkulacji strefowej. Jej następstwem są naturalnie częste podmuchy cieplejszego, łagodniejszego powietrza znad Atlantyku.
Widać jednak, że nasz kraj jest niejako podzielony. To można odczytywać jako większe wahania ciśnienia, a więc i sporą aktywność wiatru – być może z kolejnym zagrożeniem wichurami. Okresowo niże z północnej Europy mogą nurkować w głąb państw graniczących z nami od wschodu. Na podstawie tego można przypuszczać, że choć teraz nie dostrzega się wyraźnego spływu arktycznych, zimnych mas powietrza, to okresowe ochłodzenia z północy i północnego zachodu mogą nas nawiedzać.
Prognoza anomalii ciśnienia na luty 2022 – możliwe starcia wyżów z niżami
Taki układ widoczny jest w odległych prognozach na okres poniedziałek-wtorek. Widoczny jest tutaj dosyć silny wyż z centrum w obszarze Austrii, który blokuje Atlantyk od zachodu, ale nie stanowi bariery dla niżów stroną północną. Układy te wędrując przez Skandynawię, mogą następnie nurkować w stronę Rosji i państw z nią sąsiadujących
Prognoza ciśnienia i opadów na noc z poniedziałku 07.02 na wtorek 08.02
Więcej opadów
W odniesieniu do średniej sumy opadów na luty, prognoza modelu CFS w ujęciu miesięcznym sygnalizuje zwiększoną ilość opadów atmosferycznych. Te mogą występować jako deszcz, ale naturalnie także deszcz ze śniegiem jak i sam śnieg. Średnio w lutym nad Polską notuje się 20-40 mm opadów. Według prognoz CFS na północy może być o 30/40 mm opadów więcej w stosunku do średniej, a w pozostałych regionach 10-20 mm.
Średnia opadów dla Europy w lutym
Prognoza anomalii miesięcznej sumy opadów nad Europą
Czy prognozy mogą się zmienić?
Jak najbardziej. Prognozy długoterminowe nakreślają nam niejako trend i dane te wydają się być dosyć pewne do połowy miesiąca. W drugiej połowie trend pogodowy może jeszcze ulec zmianie, co objawiłoby się w teorii częstszymi okresami chłodu. Na ten moment dane zaprezentowane powyżej nie wróżą takiego scenariusza. Pamiętajmy jednak, że od czasu do czasu spływy zimniejszych mas powietrza nadal będą się zdarzały. Wszakże mamy miesiąc typowo zimowy. Epizody te mogą jednak nie wpłynąć na ogólny charakter pogody w miesiącu, który może zaznaczyć się jako ciepły i wilgotny.
Grafiki: http://meteologix.com wxcharts.com, tropicaltidbids.com, reddit.com