Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 10.04.21

Opublikowano 10 kwietnia 2022 o godz. 09:39

Stopień podstawowy zagrożenia obejmuje szeroki pas Polski zachodniej, częściowo północ oraz północny wschód

W niedzielę nad Polskę spływać będzie chłodne, wilgotne powietrze polarnomorskie. W ciągu dnia będzie ono cechować się zwiększoną chwiejnością, choć na wyraźnie niskim poziomie. Generalnie w całym kraju prognozuje się rozwój konwekcji, co objawi się przelotnymi opadami deszczu, ale także krupy śnieżnej. Gdzieniegdzie komórki mogą generować wyładowania, choć tak jak w ostatnich dniach – burz będą mocno lokalne.

Strefa A

Na tym obszarze cześć z prognoz sugeruje największe szanse na powstanie kilku pojedynczych komórek burzowych, na trasie których oprócz przelotnych opadów, może pojawić się silny wiatr do 70 km/h. Zjawiska rozwiną się pod warunkiem zaistnienia rozpogodzeń późniejszym popołudniem. W przeciwnym wypadku konwekcja może być mocno hamowana, a burze nie powstaną lub wystąpią w bardzo ograniczonej ilości. Prawdopodobieństwo rozwoju burz w tej strefie szacuje się jako umiarkowane.

Strefa B

W obszarze sąsiadującym także możliwe jest powstanie komórek opadowych, które z czasem mogą przeistoczyć się w pojedyncze, krótko żyjące burze. Podobnie jak w strefie A, spodziewane są opady deszczu lub deszczu z krupą śnieżną, a także sama krupa. Wiatr nie powinien być tak silny, jednak w kilku przypadkach poziom 60-70 km/h nie jest wykluczony na trasie najlepiej wykształconych formacji. Zjawiska mogą powstawać w godzinach popołudniowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się jako niskie.

Poza strefami

Poza strefami ostatecznie nie zdecydowano się na uwzględnienie stopnia podstawowego w żadnym z województw. Nie oznacza to jednak, że konwekcja nie będzie miała tu miejsca. Rozproszone komórki opadowe mogą rozwijać się na południowym zachodzie, w pozostałych obszarach centralnych i na południu. Przy bardzo niskim lub co najwyżej niskim poziome prawdopodobieństwa rozwoju burz, ewentualne wyładowania paść mogą dosyć losowo – wg niektórych modeli na południowym zachodzie lub południu.

Poradnik do odczytu mapki