Pogoda na wtorek. Ciepły front nad Polską. Na południu i zachodzie wzrost temperatur

Opublikowano 18 października 2021 o godz. 18:25

Do Polski zaczyna stopniowo docierać ciepły strumień powietrza, który na krótki okres przyniesie skokowy wzrost temperatur i wyraźne ocieplenie (czytaj tu). We wtorek pogoda nad Polską sterowana będzie przez strefę frontu ciepłego, na zachód od której przewidywany jest wyraźniejszy wzrost temperatur. Chłodniej będzie na północnym wschodzie i wschodzie, gdzie dodatkowo mogą pojawić się opady.

We wtorek obszar Polski pozostanie w strefie układów wysokiego ciśnienia, centrujących się zwłaszcza w południowej i południowo-wschodniej części Europy. Na Atlantyku przewiduje się dalszy rozrost strefy niskiego ciśnienia, która w środę zacznie obejmować północną część Europy. Do naszego kraju zacznie płynąć cieplejsze powietrze polarnomorskie z zachodu i północnego zachodu.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

W pasie od północy i północnego wschodu po południowy wschód zaznaczać będzie się linia frontu ciepłego z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Za linią frontu postępować będzie napływ ciepłego powietrza, zaś na wschód od od frontu zwłaszcza w północno-wschodniej Polsce stacjonować będzie wyraźnie chłodniejsza masa.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą z uwzględnieniem położenia głównych frontów atmosferycznych

Pogoda. Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą z uwzględnieniem położenia głównych frontów atmosferycznych

Pogoda. Wzrost temperatur powietrza. Na termometrach lokalnie możliwe okolice 17°C

Linia frontu ciepłego będzie biec mniej więcej od województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, przechodząc przez Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny. Z biegiem upływu dnia będzie ona coraz bardziej odchylać się w kierunku wschodniej granicy, wypierając chłodną masę. Najniższe temperatury powietrza obejmą obszar województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (częściowo). Tutaj temperatury spaść mogą do 7°C/9°C. W bezpośredniej strefie frontu średnia temperatura wahać będzie się na poziomie 11°C, natomiast wyższe temperatury będą tym wyraźniejsze im bliżej zachodniej połowy kraju. Model ICON przewiduje 14°C/15°C w regionach centralnych, zachodnich oraz wzdłuż południowej połowy kraju. W południowo-wschodnim fragmencie kraju niewykluczone jest osiągnięcie 16°C, choć lokalnie uwzględniane są temperatury rzędu 17°C. Prawdopodobnie jednak przez umiarkowane zachmurzenie wartości te nie zostaną jednak osiągnięte.

Prognoza temperatur powietrza dla Polski we wtorek (15:00) – model ICON

Pogoda. Prognoza temperatur powietrza dla Polski we wtorek (15:00) - model ICON

Zachmurzenie i opady

Najwięcej pochmurnej pogody koncentrować będzie się w obszarze frontu. Zachmurzenie na poziomie dużym i całkowitym przewiduje się w drugiej części dnia na północnym wschodzie, a także miejscami wschodzie i południowym wschodzie. W pozostałych regionach szansa na przejaśnienia, choć pod koniec dnia od strony Niemiec ponownie może dojść do nagromadzenia się chmur. Słabe opady przewidywane są bezpośrednio w strefie gęstego zachmurzenia frontowego. Może to być słaby deszcz lub mżawka. W pozostałych regionach opadów generalnie nie przewiduje się. Przed południem linia frontu będzie znajdowała się nieco bardziej w głąb kraju. W wyniku tego przelotne opady mogą wystąpić także w województwie pomorskim, częściowo kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim.

Poziom zachmurzenia i opady wg modelu UMPL we wtorek – stan na 10:00 oraz 14:00

Pogoda. Poziom zachmurzenia i opady wg modelu UMPL we wtorek - stan na 14:00

Wizja modelu SwissHD – opady oraz % poziom zachmurzenia (godzina 14:00)

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://meteologix.com http://dwd.de http://vojvodinameteo.rs