Pogoda. Krótkotrwały powiew ciepła nad Polską. Na termometrach nawet 20°C

Opublikowano 17 października 2021 o godz. 17:18

W najbliższych dniach pogoda zaserwuje nam przejściowe ocieplenie, które zdecydowanie najwyraźniej da o sobie znać w obszarach południowo-zachodnich, zachodnich. Tutaj przewidywane są najwyższe temperatury powietrza, choć ich wzrost będzie ewidentny w całym kraju – porównując z temperaturami z ostatnich dni. Powrót do chłodniejszego wariantu będzie miał miejsce przed następnym weekendem, gdzie możemy powrócić do temperatur w ciągu dnia nawet poniżej 10°C.

W najbliższych dniach obszar Polski początkowo pozostanie w strefie stabilnych układów wysokiego ciśnienia, ciągnących się od południowej po północną część Europy (tu w postaci charakterystycznego klina). Na Atlantyku w tym samym czasie ewoluować będzie silna cyklogeneza w postaci rozległej strefy niżowej. W kolejnych dniach będzie ona ulegać przekształceniom w postaci lokalnych, odrębnych niżów, obejmując obszar Skandynawii, ale jednocześnie wiele innych państw Europy zachodniej i centralnej. Znaczące różnice ciśnienia w polu barycznym będą wymuszały transport w głąb Europy ciepłych mas powietrza, które migrując z zachodu na wschód, dotrą także do Polski. Odrębnym skutkiem będzie jednak wyraźnie wzmożona aktywność wiatru – zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia, gdzie de facto maksimum ocieplenia będziemy mieli już i tak za sobą.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek - model ECMWF

Rozległy system niskiego ciśnienia nasuwający się nad Europę – spodziewana sytuacja synoptyczna w środę

Pogoda. Rozległy system niskiego ciśnienia nasuwający się nad Europę - spodziewana sytuacja synoptyczna w środę (model ECMWF)

Proces przemieszczania się ciepłych mas powietrza widoczny jest doskonale w prognozach modelu ICON-EU. Wraz ze zbliżaniem się strefy niskiego ciśnienia i zaostrzania gradientu, obszary ciepłych mas powietrza będą początkowo zaciągane nad całą zachodnią Europę, by zacząć docierać do Polski na okres wtorku i środy. Jednocześnie widać zwiastun szybkiego ochłodzenia po równie szybkim ociepleniu. Dalsza wędrówka układów niżowych znad Skandynawii w kierunku Rosji wymusi spływ znacznie chłodniejszego powietrza z północy i północnego zachodu. Ochłodzenie jest wręcz pewne na okres następnego weekendu.

Proces przemieszczania się mas powietrza nad Europą wg modelu ICON-EU w okresie poniedziałek – piątek (do 06:00UTC)

Pogoda. Proces przemieszczania się mas powietrza nad Europą wg modelu ICON-EU w okresie poniedziałek - piątek (do 06:00UTC)

Krótko, ale intensywnie – znaczący wzrost temperatur w kraju

Wcześniejsza animacja ukazująca spodziewany przepływ mas powietrza zdradza jednoznacznie, że okres z wyraźnie wysokimi temperaturami będzie dosyć krótki. Główny strumień ciepła zaznaczy się nad naszym krajem w środę, jednak już we wtorek uda się poczuć wzrost temperatur w niektórych regionach kraju.

Baza wyników: ECMWF

W poniedziałek poziom temperatur nie ulegnie zasadniczym zmianom, choć już na terenie Niemiec sytuacja będzie znacznie inna. Modele numeryczne dają jednak sygnały o początku zmian, patrząc na prognozy dla południowo-zachodniej części kraju. Tutaj bowiem temperatury mogą osiągać 13°C/15°C, natomiast w pozostałych regionach kraju 9°C/12°C.

Prognoza temperatur powietrza na poniedziałek – model ECMWF

We wtorek obszar ciepłych mas powietrza zacznie wkraczać wyraźnie w głąb Polski. Na południu, południowym zachodzie, w centrum i zachodzie temperatury powietrza wzrosną do 14°C/17°C. Chłodniej będzie na wschód od ciepłego frontu atmosferycznego. W regionach północno wschodnich i wschodnich temperatury pozostaną jeszcze na poziomie 9°C/12°C

Ocieplenie wkraczające nad obszar Polski. Prognoza temperatur na wtorek

Środa – główny strumień ciepła nad Polską

W środę temperatury wzrosną do jeszcze wyższych poziomów. Na południowym zachodzie i zachodzie mogą one osiągać poziom 20°C/21°C, choć lokalnie przy sprzyjających warunkach nasłonecznienia można liczyć się z przypadkami osiągającymi 22°C. Nad przeważającą częścią pozostałych regionów temperatury będą wahać się w przedziale 17°C/19°C, a jedynie na wschodzie na poziomie 13°C/16°C.

Ocieplenie, a wiatr

Wspomniane na początku artykułu zjawisko narastającej różnicy ciśnień, a w konsekwencji wiatru, będzie miało naturalnie pewien wpływ na rzeczywiste odczucie temperatur powietrza. Generalnie jednak w okresie poniedziałek-wtorek będzie on relatywnie słaby nad większością obszarów nizinnych (jedynie na północy we wtorek porywy do 45 km/h). W środę wiatr z sektora południowego będzie nieco mocniejszy i na terenach nizinnych może osiągać 45 km/h (przeważnie). Bliżej obszarów podgórskich oraz nad województwami nadmorskimi przekroczy 50 km/h, zaś wysoko w górach zdecydowanie osiągać może siłę powyżej 70 km/h. W związku z tym w środę prognozowane temperatury mogą być w odczuciu niższe o 2°C/3°C.

Prognoza porywów wiatru w środę na godzinę 12:00UTC wg modelu ICON-EU

Pogoda. Prognoza porywów wiatru w środę na godzinę 12:00UTC wg modelu ICON-EU

W czwartek siła wiatru w kraju może ulec znaczącemu wzrostowi – na północy i zachodzie nawet do 70-80 km/h. Obszar ciepłych mas powietrza będzie stopniowo wychodził poza terytorium naszego kraju, jednakże prognozy wskazują na możliwość dalszego występowania dosyć wysokich wartości temperatur, wahających się na poziomie 15°C/18°C. Odczuwalna temperatura po uwzględnieniu silniejszego wiatru prawdopodobnie wahać będzie się w przedziale 14°C/16°C.

Same prognozy dotyczące temperatur na czwartek mogą jeszcze ulec większym korektom, zważywszy na odleglejszy termin analizy.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską w czwartek (14:00)

Odrębnym wątkiem w temacie ocieplenia są spodziewane opady oraz kształtowanie się zachmurzenia. Największą uwagę w tej kwestii należałoby skupić na wtorku i środzie, gdzie zgodnie z opisem powyżej przechodzić będzie strumień ciepłych mas powietrza. Aktualne prognozy kreują dosyć spójny scenariusz w kwestii opadów i chmur. We wtorek więcej zachmurzenia może koncentrować się od północy przez centrum po południowy wschód kraju i tutaj niewykluczone będą słabe, ale jednocześnie zanikające opady deszczu. Przejaśnienia możliwe będą na południu, południowym zachodzie, zachodzie i początkowo północnym wschodzie. Początkowo, ponieważ popołudniu chmur tutaj może przybyć wraz z rosnącą szansą na opady.

Jeśli chodzi o środę, o poranku i przed południem przez kraj wędrować będzie strefa frontowa z opadami deszczu. Opady póki co zaznaczyć mogą się zwłaszcza od północnego zachodu po północny wschód. W drugiej części dnia na miejsce opadów i chmur mogą wkroczyć większe rozpogodzenia i przejaśnienia.

Prognoza zachmurzenia i opadów – model UMPL (Grafika1: wtorek – chmury i przelotne opady od północy przez centrum po południowy wschód z tendencją do przesuwania się na wschód; Grafika2: Wędrująca z północnego zachodu na północny wschód strefa opadów deszczu w środę przed południem)

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://wxcharts.com http://meteologix.com http://windy.com