Pogoda daleko-terminowa. Weekend z możliwym wyraźnym ociepleniem

Opublikowano 28 września 2020 o godz. 19:36

Aktualna sytuacja synoptyczna nad obszarem Polski sprawia, że pogoda w ostatnich dniach jest mniej stabilna z częstszymi opadami deszczu, a od wczoraj już w całym kraju ochłodzeniem, co przekłada się na niskie temperatury. W południowo zachodniej części Polski mieliśmy dziś średnio 11 stopni, zaś w pozostałych regionach temperatury kształtowały się na ogół na poziomie 15-17 stopni Celsjusza.

Umiarkowane temperatury także w kolejnych dniach. Możliwe kolejne opady deszczu

W najbliższych dniach pogoda kształtowana będzie przez stopniowo rozwijający się i umacniający ośrodek niskiego ciśnienia znad południowo wschodniej Europy. W konsekwencji zacznie on transportować dużą ilość chmur nad obszar Polski, a także zwiastuje powrót ciągłych i miejscami intensywnych opadów deszczu, które objąć mają tym razem przede wszystkim południowo-wschodnią połowę kraju.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad południowo wschodnią Europą w najbliższą środę – rozwój ośrodka niżowego

Prognoza sumy opadowej liczona w okresie poniedziałek – wtorek. Najbardziej pochmurna i deszczowa pogoda na południowym wschodzie Polski z sumą opadów na poziomie 20-60 litrów na metr kwadratowy

Cyrkulacja południowa – słoneczny weekend i wysokie temperatury

Do czwartku nad obszarem Polski przemieszczać będą się jednolite pod kątem charakterystyki termicznej masy powietrza o charakterze chłodnym. To zaś zwiastuje nam kontynuację umiarkowanych temperatur, które w kolejnych dniach osiągać będą średnio 15 stopni Celsjusza. Sytuacja jednak zacznie zmieniać się początkowo od piątku, gdzie dojdzie do dużych zmian w sytuacji synoptycznej. Nad Europą zachodnią powstać ma wielocentryczny niż o dużym spadku ciśnienia, który swoim zasięgiem obejmie cały obszar Polski. Niż ten będąc jednocześnie rozbudowany w kierunku południa Europy uruchomi bardzo silny przepływ mas powietrza z południa na północ. To zaś zwiastuje nam duże ocieplenie na weekend.

Prognoza rozwoju wielocentrycznego niżu nad Europą – obszar Polski w zasięgi zatoki z dużym zróżnicowaniem ciśnienia

Aktualna prognoza temperatury maksymalnej wg modelu GFS na weekend.

 

Jak widać w niedzielę temperatury mogą być wysokie, bo dochodzące nawet do 26 stopni, ale już w zachodniej połowie kraju mogą spadać jednocześnie do około 14 stopni. Wszystko za sprawą frontu, który wchodzić ma nad obszary Polski. To zaś oznacza, że ocieplenie może być dosyć krótkotrwałe, choć dalsze prognozy GFS wskazują, że ciepło powinno zostać z nami nawet do następnego poniedziałku

Poniedziałek

Mając jednak na uwadze odległy termin, należy dopuszczać inne scenariusze, co widać po bieżącej prognozie modelu ECMWF, który przyśpiesza wyraźnie wejście frontu w niedzielę, co ograniczyło by okres ocieplenia tylko do soboty.

Źródła grafik:

https://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/00 

https://meteologix.com

https://www.windy.com