Pogoda nad Polską. Poniedziałek z kolejnymi opadami deszczu

Opublikowano 27 września 2020 o godz. 20:50

Poniedziałek przyniesie nam kontynuację deszczowej pogody nad obszarem Polski, choć w porównaniu do ostatnich dwóch dni, opadów będzie zdecydowanie mniej. Wynika to ze słabnięcia rozległego układu niżowego, który przyniósł nad obszarem Polski deszczowy okres. Mimo wszystko będzie ona nadal obecna nad Europą, zaś Polska wciąż pozostanie pod jej wpływem także na początku tygodnia.

Aktywność obszaru niżowego nad Europą (od lewej) – niedziela vs poniedziałek – tendencja cyklolizy (zanikanie układów niżowych)

Jak widać po mapce, w poniedziałek na wschodzie kraju zaznaczać będzie się już strefa podwyższonego ciśnienia, natomiast izobary niskiego ciśnienia obejmą południową i zachodnią część Polski. Opady deszczu do kraju wkroczą od południa w związku z układem niskiego ciśnienia znajdującym się nad Bałkanami.

Deszcz głównie na południu kraju

W poniedziałek pogoda ulegnie pogorszeniu przede wszystkim wzdłuż województw południowych, gdzie w drugiej części dnia nasunie się większa warstwa chmur oraz opady deszczu. Deszcz będzie na ogół przelotny, a miejscami lokalny. Swoją charakterystyką nie będzie on dorównywał wydarzeniom z soboty i niedzieli zaś głównym obszarem występowanie będzie południowa Polska. Na poniedziałek wyznaczono strefę A, która reprezentuje orientacyjnie obszar występowania przelotnych opadów deszczu w trakcie drugiej części dnia.

Pogoda na poniedziałek – opis mapki

O poranku w wyznaczonej strefie A prognozuje się początkowo dużo rozpogodzeń, choć od Opolszczyzny po Małopolskę będzie dosyć szybko rosło zachmurzenie od piętra wysokiego po niskie. W północnej części kraju początkowo dużo chmur piętra niskiego, ale z szybką tendencją do zanikania do poziomu umiarkowanego. Do południa przelotne opady deszczu pojawić się mogą od Małopolski po Dolny Śląsk. Natężenie opadów w całej strefie będzie słabe. Po południu obszar występowania opadów nie ulegnie zmianie, ale będą one przemieszczać się na północ, przez co przelotnie popadać może od województwa świętokrzyskiego przez łódzkie, wielkopolskie i lubuskie. Lokalnie deszcz wystąpić może także na Podkarpaciu głównie w południowych częściach. Późnym popołudniem i wieczorem lokalne strefy z opadami mogą wykroczyć poza strefę A, głównie od dalszej części łódzkiego w kierunku wielkopolskiego i lubuskiego.

Temperatury w poniedziałek dosyć wyrównane

W obszarze największego zachmurzenia, które przypadnie prawdopodobnie przypadnie od Dolnego Śląska po Górny Śląsk, temperatury będą najniższe osiągając 12-14 stopni. W pozostałych regionach kraju możemy liczyć na 15-17 stopni. Wiatr odczuwalny będzie głównie na południowym-wschodzie kraju. Porywy wiatru powinny osiągać 40-50 km/h.

Grafiki: windy.com, meteomodel.pl