Pogoda na piątek. Wzrost temperatur, ale z dużą ilością chmur i deszczu

Opublikowano 18 listopada 2021 o godz. 18:00

W przeddzień weekendu pogoda będzie zbliżona względem czwartku, ale pojawi się więcej opadów deszczu. Szczególnie więcej opadów zaznaczy się w całej wschodniej połowie kraju. Z drugiej jednak strony na termometrach pojawią się temperatury nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Na przejaśnienia nie mamy co liczyć.

Sytuacja synoptyczna

W piątek obszar Polski znajdzie się w strefie zatoki obniżonego ciśnienia związanej z rozległem kompleksem niżowym znad Skandynawii i Rosji. W ciągu dnia nad krajem zaznaczy się ciepły front atmosferyczny powiązany z niżem znad północnej części Bałtyku. Zatoka niżowa całkowicie nie obejmie obszaru Polski z racji obecności silnego wyżu z centrum nad Francją. Z tego powodu spodziewane jest zaostrzenie gradientu ciśnienia i wzrost prędkości wiatru.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek

Pochmurna pogoda w całym kraju – informacje szczegółowe

W ciągu dnia całkowicie można przekreślić szanse na przejaśnienia w kraju. Modele numeryczne o dokładniejszym stopniu obliczeniowym wskazują na 100% pokrycie nieba przez chmury. Przeważać będzie zachmurzenie nisko-warstwowe stratus i nimbostratus. Gdzieniegdzie mogą zalegać mgły i zamglenia, ale o niewielkiej intensywności.

Prognoza zachmurzenia nad Polską (%) w piątek na godzinę 12:00 – model SwissHD

Pogoda. Prognoza zachmurzenia nad Polską (%) w piątek na godzinę 12:00 - model SwissHD

O poranku i przed południem spodziewane są przelotne opady deszczu i mżawki praktycznie w całym kraju. Strefy opadów początkowo mogą występować na południu, zachodzie oraz północy. Opady będą organizować się w nieco większe strefy, kierując się na wschód.

Przelotne opady deszczu nad Polską – symulacja modelu SwissHD na godzinę 07:00 i 12:00

Pogoda. Przelotne opady deszczu nad Polską - symulacja modelu SwissHD na godzinę 07:00
Pogoda. Przelotne opady deszczu nad Polską - symulacja modelu SwissHD na godzinę 12:00

W drugiej części dnia i wieczorem opady zaczną organizować się do postaci jednolitej strefy, która obejmie zwłaszcza pas od północnego zachodu po południowy wschód i południe, a początkowo także obszary centralne. W kierunku zachodniej i północnej połowy kraju deszcz może ustąpić, jednak zjawisko mżawki może występować także przez całe popołudnie i wieczór.

Przelotne opady deszczu nad Polską – symulacja modelu SwissHD na godzinę 14:00, 16:00 i 18:00

Temperatury i wiatr

W wyniku adwekcji ciepłych mas powietrza temperatury w całym kraju wzrosną. Przeważnie na termometrach ujrzymy od 9 do 12 stopni Celsjusza. Na południowym wschodzie mogą być nieco niższe, wahając sie w zakresie 6-7 st.C

Prognoza maksymalnych temperatur powietrza nad Polską w okresie 07:00 – 13:00

Pogoda. Prognoza maksymalnych temperatur powietrza nad Polską w okresie 07:00 - 13:00

Wieczorem na północy, północnym wschodzie, częściowo w centrum oraz południowym wschodzie wzrośnie prędkość porywów wiatru. Na wymienionych obszarach należy spodziewać się wiatru o sile 50-60 km/h, choć zdarzać mogą się okolice 70 km/h, zaś wzdłuż wybrzeża nawet do 80 km/h

Prognoza porywów wiatru w piątkowy wieczór – 19:00UTC

Czytaj także: Pogoda na najbliższe dni. Przelotne opady i wzrost prędkości wiatru

Grafiki: http://meteologix.com http://wxcharts.com http://knmi.nl