Pogoda na najbliższe dni. Przelotne opady i wzrost prędkości wiatru

Opublikowano 16 listopada 2021 o godz. 19:01

Pogoda nad Polską jest dosyć mocno powtarzalna za sprawą niewielkich zmian w polu ciśnienia. Zalegające przez wiele dni wilgotne i chłodne masy przynoszą dużo zachmurzenia, a także mgieł. W trakcie kolejnych dni wariant pogody nieco się zmieni, ponieważ przez kraj przetoczą się umiarkowanie aktywne fronty atmosferyczne. W wielu regionach przelotnie popada, choć sumy opadów będą dosyć niskie.

Spodziewana sytuacja synoptyczna

Do weekendu nasz kraj generalnie przez dłuższy czas pozostanie w strefie podwyższonego ciśnienia. Tuż na północy Europy wędrować będą jednak układy niskiego ciśnienia, ich zatoki oraz fronty. Te zaś dosięgną nasz kraj w nocy z czwartku na piątek, a także w piątkowy dzień. Zwłaszcza w przeddzień weekendu w kraju wyraźniej zaznaczy się fragment zatoki niskiego ciśnienia, zwiastując także zaostrzenie różnicy ciśnień i mocniejszy wiatru. Nadal musimy liczyć się z napływem chłodniejszych mas powietrza, ale w piątek na chwilę przed weekendowym ochłodzeniem, temperatury wyraźnie wzrosną.

Spodziewana sytuacja synoptyczna w okresie środa – piątek (model GFS)

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna w okresie środa - piątek (model GFS)

Pogoda na środę

W środę warunki pogodowe nie ulegną zmianie. W ciągu dnia przewidywana jest dominacja zachmurzenia całkowitego i dużego. Jedynie w niektórych regionach południowo-wschodniej Polski mogą pojawić się przejaśnienia, ale w wąskich pasmach. Według modelu UMPL na północy i północnym zachodzie niewykluczone będą słabe opady mżawki i/lub deszczu.

Prognoza zachmurzenia i opadów w środę na godzinę 13:00 – model UMPL

Pogoda. Prognoza zachmurzenia i opadów w środę na godzinę 13:00 - model UMPL

Temperatury powietrza wahać będą sie przeważnie na poziomie 6°C/7°C. Miejscami mogą pojawić się wzrosty do 8°C. Na północnym wschodzie, północnym zachodzie i lokalnie południowym-wschodzie spodziewać należy się spadków do 4°C/5°C.

Prognoza temperatur nad Polską w środę – 13:00 (model ECMWF)

Pogoda. Prognoza temperatur nad Polską w środę - 13:00 (model ICON)

Czwartek z przelotnymi opadami za dnia oraz nocą

W czwartek blisko naszego kraju znajdzie się obszar zatoki niskiego ciśnienia związany z systemami niżowymi znad północnej Europy. W ciągu dnia przeważać ma zachmurzenie duże i całkowite z niewielką szansą na przejaśnienia. Poza modelem UMPL większość symulacji wręcz całkowicie wyklucza możliwość przejaśnień. Przedstawiony poniżej UMPL dopuszcza jednak okresowe przebłyski na północy i północnym wschodzie. Od rana i dalej w ciągu dnia możliwe będą słabe i rozproszone opady deszczu w różnych częściach kraju. Z biegiem dnia i wieczorem mogą one występować zwłaszcza od południowego zachodu po południowy wschód, zaś o poranku miejscami także na północy. W ciągu dnia spodziewany jest umiarkowany wiatr w porywach do 40 km/h w całym kraju.

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w czwartek (model UMPL): 08:00, 13:00, 18:00

Pogoda. Stan zachmurzenia i opadów na 8 rano
Pogoda. Pogoda. Stan zachmurzenia i opadów na 13 popołudniu
Pogoda. Pogoda. Stan zachmurzenia i opadów na 18 wieczorem

Temperatury ujednolicą się w całym kraju. Na termometrach spodziewana przewaga zakresu 6°C/8°C, a tylko lokalnie 9°C. Poniżej dane modelu ECMWF dotyczące spodziewanych temperatur w czwartek na 13:00

Nocą z czwartku na piątek przez kraj przechodzić będzie front chłodny, niosący przelotne opady deszczu nad większością kraju. Będą one miały na ogół natężenie słabe i umiarkowane

Spodziewane opady deszczu w nocy z czwartku na piątek – prognoza na godzinę 05:00

Pogoda. Spodziewane opady deszczu w nocy z czwartku na piątek - prognoza na godzinę 05:00

Kapryśna pogoda w piątek. Gęste chmury, mżawka i deszcz

Piątek w całym kraju przyniesie zachmurzenie na poziomie całkowitym. Do tego począwszy od rana przez drugą część dnia spodziewane są opady deszczu oraz mżawki nad wieloma regionami, a zwłaszcza wzdłuż wschodniej połowy kraju. Prędkość porywów wiatru wzrośnie do 45-60 km/h, zaś wzdłuż wybrzeża nawet 70-90 km/h. Przelotny deszcz i mżawka utrzyma się także wieczorem oraz nocą z piątku na sobotę. Do końca piątku sumy opadów, licząc od środy wyniosą poniżej 10 mm. Jedynie na obszarach podgórskich, górskich i na południowym wschodzie mogą tą barierę osiągnąć lub nieznacznie przebić.

Prognoza opadów deszczu i zachmurzenia wg modelu UMPL w piątek: 08:00 i 14:00

Pomimo jesiennej chandry, temperatury powietrza za sprawą adwekcji cieplejszych mas, poszybują wyraźnie w górę. Nad większością kraju termometry wskazać mogą 10°C/12°C, a na południowym wschodzie około 9°C

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://meteologix.com http://vojvodinameteo.rs

Aktualna pogoda: Pogoda na żywo