Pogoda na najbliższe dni: Stopniowy zanik opadów i ocieplenie.

Opublikowano 10 kwietnia 2022 o godz. 16:54

Pogoda w najbliższych dniach będzie się stopniowo stabilizować. Początkowo nadal spodziewać należy się dalszego rozwoju konwekcji z przelotnymi opadami, ale już we wtorek opady zanikną. Ponadto do Polski zacznie płynąć strumień cieplejszej masy powietrza. W kwestii okresu świątecznego prognozy coraz pewniej kształtują się w stronę ponownego spadku temperatur – miejscami bardzo znaczącego.

Sytuacja synoptyczna

W kolejnych dniach obszar Polski zacznie dostawać się pod wyraźny wpływ układów podwyższonego ciśnienia, które sukcesywnie będą rozbudowywać się w wybranych regionach Europy. Cyrkulacja mas powietrza zacznie zmieniać się na zachodnią i południowo-zachodnią, co szczególnie dostrzegalne będzie w okresie środa-czwartek.

Prognoza rozwoju pola ciśnienia nad Europą w okresie poniedziałek-czwartek

Pogoda:  Prognoza rozwoju pola ciśnienia nad Europą w okresie poniedziałek-czwartek

Prognoza wędrówki mas powietrza w okresie analogicznym

Pogoda: Prognoza wędrówki mas powietrza w okresie analogicznym

Poniedziałek jeszcze z opadami, ale już we wtorek spokój na niebie

Poniedziałek minie pod znakiem kontynuacji rozwoju konwekcji. Najwięcej przelotnych opadów deszczu wystąpi popołudniu zwłaszcza na zachodzie, południu, w centrum i wschodzie. Opadów jednak generalnie można spodziewać się prawie w każdym regionie. Szansa na burze będzie niska – ewentualne wyładowania mogą pojawić się na południu i południowym wschodzie.

Dane modeli: UMPL, SwissHD, ICON7D

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w poniedziałek. Godziny: 08:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00, 23:00

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w poniedziałek. Godziny: 08:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00, 23:00

Temperatury powietrza pozostaną na niskim poziomie. Praktycznie w całym kraju wyniosą poniżej 10°C, choć przy zachodniej granicy ostatecznie na kilku punktach mogą się pojawić. Przeważnie zakres temperatur dla kraju osiągnie 7°C/8°C czyli dosyć wyrównany. Warto zwrócić uwagę na położenie strumienia cieplejszego powietrza nad Niemcami i państwami położonymi dalej na zachód. Dla nas będzie to zwiastun zbliżającego się ocieplenia

Prognoza temperatur powietrza na poniedziałek

Prognoza temperatur powietrza na poniedziałek

Wtorek cieplejszy i praktycznie bez opadów

We wtorek chwiejne powietrze opuści terytorium Polski. Pogoda w kraju ulegnie bardzo wyraźnej stabilizacji. W porównaniu do poniedziałku spodziewane są duże rozpogodzenia. Nieco więcej chmur wciąż może gromadzić się w pasie województw granicy południowej. Ewentualne, zanikające opady mogą powstać wyłącznie na krańcach południowo wschodnich (Podkarpackie, Lubelskie).

Prognoza opadów i zachmurzenia – 13:00 (model UMPL)

Prognoza opadów i zachmurzenia - 13:00 (model UMPL)

Wyraźne ocieplenie spodziewane jest na zachodzie i południowym zachodzie. Temperatury powietrza popołudniu mogą wzrosnąć do 12°C/14°C. W pozostałych obszarach zacznie się robić również cieplej w zakresie 9°C/11°C. Na zachód od Polski strumień ciepła może generować już nawet 20°C w niektórych landach Niemiec.

Prognoza temperatur na wtorek

Pogoda: Prognoza temperatur na wtorek

W środę wariant ciepłej i suchej pogody będzie kontynuowany. Na południowym zachodzie temperatury wzrosną nawet do 16°C/17°C, zaś w całym kraju nie będą niższe niż 10°C.

Dane na środę

Czwartek z apogeum ocieplenia nawet do 20°C. Jaka pogoda na święta?

Kulminacyjny strumień ciepła dotrze do Polski w czwartek. Na ten moment prognozy zakładają scenariusze ocieplenia przekładającego się nawet na temperatury w zakresie 19°C/20°C. Mowa tutaj wciąż o regionach południowo-zachodnich, ale w wielu regionach średnia może oscylować w pobliżu 15°C. Więcej chmur spodziewać można się w województwach nadmorskich i tutaj od późnego popołudnia lub wieczora mogą pojawiać się opady deszczu na froncie.

Temperatury w czwartek

Święta z ochłodzeniem – to raczej pewne

Po kilku ciepłych dniach ze znacząco rosnącym prawdopodobieństwem czeka nas ochłodzenie. Początkowo jeszcze w piątek nie będzie ono aż tak ewidentne z racji możliwej przewagi temperatur 11°C/13°C (niektóre prognozy wskazują nawet dużo więcej jak 15/16). Temperatury na weekend jednak będą nawet dwukrotnie niższe względem tych z okresu środa-czwartek. Znacząco również wzrośnie szansa na opady atmosferyczne. Te są pewne w piątek z racji wędrówki frontu, ale mogą mieć swoją kontynuację zarówno w sobotę jak i niedzielę. Na ten moment wskazanie gdzie opadów będzie najwięcej jest jeszcze niemożliwe. Wynika to z faktu odległego terminu do prognozowania.

Niewykluczone, że w okresie świątecznym w jakimś stopniu pojawia się nawet opady śniegu.

Strumień chłodu spływający z północnej części Europy – świąteczny weekend

Pogoda: Strumień chłodu spływający z północnej części Europy - świąteczny weekend

Ochłodzenie nad Polską w postaci prognozy temperatur na przyszły weekend (model GFS)

Ochłodzenie nad Polską w postaci prognozy temperatur na przyszły weekend (model GFS)

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com, vojvodinameteo.rs

Pogoda na żywo

Przewodnik po interpretacji mapki z prognozą burz