Pogoda na 1 grudnia: Kolejny atlantycki niż nad Polską z opadami deszczu i śniegu

Opublikowano 30 listopada 2021 o godz. 17:54

W środę pogoda w kraju minie pod wpływem kolejnego już frontu atmosferycznego. Przez obszar południowego Bałtyku przetoczy się aktywny niż „DANIEL” wraz z frontem ciepłym. Front ten przyniesie napływ cieplejszej masy powietrza, ale zanim to nastąpi wygeneruje kolejne opady śniegu i deszczu.

Sytuacja synoptyczna

W środę do Polski dotrze układ niskiego ciśnienia „Daniel”, który w początkowym stadium będzie przyjmował postać płytkiego niżu ułożonego na południe od Islandii. W miarę nurkowania niż ten zacznie systematycznie się pogłębiać (spadek ciśnienia). Wg analizy sytuacji synoptycznej autorstwa DWD, w środę na godzinę 13:00 (12UTC) osiągnie on ciśnienie 980hPa. Centrum będzie wędrowało wzdłuż północy Niemiec, Polski, a także częściowo przez wody Bałtyku. Z niżem związany będzie front o charakterze ciepłym wypierający zimną masę poza nasz kraj, ale także niosący sporą ilość opadów atmosferycznych, w tym śniegu.

Sytuacja synoptyczna na 01.12.21 (http://www.met.fu-berlin.de/wetterpate/)

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 01.12.21

Zróżnicowana pogoda w zależności od regionów – spodziewane zarówno opady deszczu jak i mokry śnieg

Na bazie modelu ICM UMPL 4km (https://mapy.meteo.pl/)

Podobnie jak w trakcie wtorku z zachodu na wschód przetoczy się kolejny front atmosferyczny. Wraz z jego systematyczną wędrówką ku regionom północnym i północno-wschodnim, spodziewana jest dominacja opadów śniegu.

O poranku przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą zdarzać się jeszcze na południowym wschodzie i miejscami południu. W pozostałych regionach przeważać będzie raczej stabilna pogoda z możliwymi przejaśnieniami na północy i północnym wschodzie. Od strony Niemiec zacznie szybko zbliżać się strefa frontu ciepłego z opadami deszczu. Przed południem front dotrze do zachodnich województw niosąc w głównej mierze dalej opady deszczu, ale w obszarze województw nadmorskich możliwe będą już opady śniegu. W pozostałych regionach przewidywana jest stabilna pogoda z rozpogodzeniami wzdłuż wschodniej połowy kraju. Miejscami na obszarze podgórskim Podkarpacia nadal może padać śnieg o słabym natężeniu.

Prognoza opadów i rozpogodzeń wg modelu UMPL: godzina 06:00 i 10:00 (niebieski – śnieg, zielony – deszcz)

Pogoda. Prognoza opadów i rozpogodzeń wg modelu UMPL: godzina 06:00
Prognoza opadów i rozpogodzeń wg modelu UMPL: godzina 10:00

W drugiej części dnia front zacznie wchodzić wyraźniej w głąb naszego kraju. Opady śniegu mogą wystąpić nadal nad województwami nadmorskimi. Miejscami śnieg popada także na Kujawach. Śnieg z deszczem może rozwijać się w niewielkich pasmach także w kierunku centrum i południowego wschodu. Wieczorem w miarę zbliżania się frontu do wschodniej połowy kraju, liczebność obszarów z występowaniem opadów śniegu zacznie się zwiększać. Opady śniegu zaczną obejmować województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie oraz podlaskie. Za frontem biegnąć będą opady mieszane oraz sam deszcz obejmujący głównie centrum, częściowo zachód i północ.

Prognoza opadów i zachmurzenia na godzinę 14:00 i 18:00

Pogoda. Prognoza opadów i zachmurzenia na godzinę 14:00
Pogoda. Prognoza opadów i zachmurzenia na godzinę 18:00

Wieczorem front zacznie odsuwać się od Polski. Opady śniegu będą już możliwe tylko na niewielkim obszarze północno-wschodniej Polski (głównie Podlasie). Za frontem podążać będą opady deszczu przechodząc przez obszary gdzie wcześniejszych notowań opadów śniegu. Nad przeważającą częścią kraju zapanują już dosyć stabilne warunki pogodowe. Słabe opady deszczu mogą wystąpić wzdłuż województw nadmorskich.

Do wieczora głównie na północy i północnym wschodzie pokrywa śnieżna może wzrosnąć o 2/4 cm

Prognozowany stan opadów na godzinę 22:00

Temperatury

Wraz z odsuwaniem się frontu poza nasz kraj, z zachodniej Europy docierać będzie wyraźny strumień ciepła. Polarnomorska masa powietrza przynieść może wzrost temperatur do poziomu 4/6 st.C, ale na zachodzie nawet 8 st.C. Ciepłe powietrze zacznie napływać od godzin wieczornych, rozszerzając się w trakcie nocy z środy na czwartek. W ciągu dnia panować będą na ogół niskie temperatury za wyjątkiem zachodu (tu do godziny 16:00 możliwe 5/7 st.C).

Rozkład temperatur w miarę upływu czasu: 08:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00 (model ICON)

Pogoda. Rozkład temperatur w miarę upływu czasu: 08:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00 (model ICON)

Grafiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, met.fu-berlin.de