Pogoda na wtorek 30/11 – ośrodek niżowy CHRISTIAN nad Polską. Kolejne opady śniegu oraz silny wiatr

Opublikowano 29 listopada 2021 o godz. 17:45

Pogoda we wtorek zaserwuje nam kolejny epizod z opadami śniegu w wielu regionach kraju. Wszystko za sprawą aktywnego ośrodka niżowego o nazwie Christian. Jego frontu okluzji przyniesie następną porcję opadów mokrego i ciężkiego śniegu. Pokrywa nie utrzyma się długo, ponieważ za główną linią frontu podążać będą opady mieszane, a finalnie deszcz. Stopniowo zacznie dopływać także łagodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, która wywoła coraz wyraźniejszy wzrost temperatur.

Czytaj szerzej o pogodzie na nadchodzące dni: Pogoda: Początek tygodnia z licznymi opadami śniegu. Od środy odwilż

Sytuacja synoptyczna

We wtorek znad obszarów Cieśnin Duńskich zacznie zbliżać się pogłębiający układ niżowy wraz z dobrze zaznaczoną strefą frontu okluzji. Centrum niżu w trakcie godzin wieczornych i częściowo nocą przetoczy się przez północną i północno-wschodnią Polskę. W drugiej części nocy osłabiający się niż odsunie się nad Ukrainę. Front prowadzić będzie mocno zróżnicowane opady atmosferyczne, których rodzaj będzie wymuszany przez stopniowe wypieranie zimnych mas powietrza poza nasz kraj.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda. Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Centrum niżu wchodzące we wczesnych godzinach wieczornych nad terytorium Polski

W drugiej części dnia czeka nas typowo przejściowa pogoda. Wieczorem możliwy silniejszy wiatr

Tak jak było wspomniane w pierwszych paragrafach wpisu, opady będą mocno zróżnicowane za sprawą wypychania zimnego sektora i zastępowania go łagodniejszym. Z tego powodu front w swojej przedniej części będzie generował ciągłe opady mokrego śniegu, ale tuż za nią zaczną podążać opady mieszane, zaś finalnie tylko deszcz. Powstała pokrywa śnieżna będzie więc ostatecznie ulegać szybkiemu topnieniu. Zachowywanie się strefy opadowej w czasie doskonale pokazują symulacje modelu WRF-ARW. Na animacji widać trzy strefy opadów (niebieskie – śnieg, w wąskim pasie fioletowe – opady mieszane, zielone – deszcz)

Przebieg opadów w miarę upływu czasu (okres 09 – 18)

Pogoda. Przebieg opadów w miarę upływu czasu (okres 09 - 18)

O poranku zanikające opady śniegu mogą zdarzać się mocno lokalnie wzdłuż wschodniej i południowej połowy kraju. Główny winowajca pogorszenia pogody znajdować będzie się tuż za naszą zachodnią granicą. Do południa w pasie od północnego zachodu po południowy zachód pojawią się liczne opady mokrego śniegu, ale także opady mieszane i tuż na tyłach frontu – deszcz. W drugiej części dnia najintensywniejszych opadów śniegu należy spodziewać się od północy po centrum i południe. W regionach, gdzie front pierwotnie znajdował się przed południem warunki zaczną się stabilizować, ale możliwe będą rozproszone opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dopiero od wieczora front zacznie docierać do całej wschodniej połowy kraju. Najdłużej opady śniegu będą oddziaływały w południowo-wschodniej części kraju. Tutaj ustąpią one definitywnie dopiero przed środowym świtem.

Do końca wtorku przeważnie na nizinach spaść może od 2 do 6 cm świeżego śniegu

Przejście opadów frontu okluzji nad Polską (fioletowy – śnieg, zielony/niebieski – deszcz) – model ICON_EU

Pogoda. Przejście opadów frontu okluzji nad Polską (fioletowy - śnieg, zielony/niebieski - deszcz) - model ICON_EU

W godzinach wieczornych i częściowo nocą na zachodzie, ale także w centrum i wzdłuż całej południowej połowy kraju pojawią się silniejsze porywy wiatru związane ze zjawiskiem zróżnicowania ciśnienia. Na nizinach przeważnie będzie w porywach osiągał poziom 60-70 km/h. Jedynie w obszarach podgórskich i górskich Dolnego Śląska może zbliżać się nawet do 90 km/h

Prognoza maksymalnych porywów wiatru – model ARPEGE

Temperatury

Większość regionów za dnia pozostanie w jednolitej masie powietrza. Temperatury przeważnie wahać będą się w przedziale 0/3 st.C, ale miejscami na północy i północnym wschodzie mogą spadać na delikatny minus. Z uwagi na spodziewany wiatr rzeczywiste odczucie temperatur będzie wahać się na poziomie -4/-6 st.C. Wieczorem od strony Niemiec nad województwa zachodnie zacznie docierać ciepła masa powietrza polarnomorskiego ze spodziewanym wzrostem temperatur do 4/5 st.C.

Grafiki: http://wxcharts.com http://meteologix.com http://knmi.nl http://modelzentralle.de