Pogoda: Druga połowa tygodnia pod znakiem wyraźnego ocieplenia
Pogoda w drugiej połowie bieżącego tygodnia zmieni swój charakter. Dotychczas występujące całodobowe mrozy zostaną zastąpione znacznie wyższymi temperaturami. Za taki stan rzeczy odpowiadać ma zmiana cyrkulacji mas powietrza. Początkowy przebieg ocieplenia może mieć jednak niebezpieczny przebieg z uwagi na ryzyko opadów marznących!
Symptomy zmian w pogodzie będą odczuwalne już w środę wieczorem. O ile za dnia temperatury pozostaną w zakresie ujemnym, tak nocą do kraju wkroczy front ciepły. Za jego linią szerokim strumieniem spłynie ciepłe powietrze polarnomorskie. W efekcie temperatury już w czwartek przeskoczą ponownie na poziom dodatni.
Sytuacja synoptyczna w nocy z środy na czwartek (12/13.01) – ciepły front nad Polską z adwekcją powietrza polarnomorskiego (dwd.de)
Pogoda na czwartek: ryzyko marznącego deszczu
Ciepły front atmosferyczny będzie podążał nocą z środy na czwartek w głąb kraju. Według aktualnych prognoz jego dalsza wędrówka będzie miała miejsce w trakcie dnia. Front ten wypychając mroźniejsze powietrze może stworzyć wielkoskalowe warunki do rozwoju niebezpiecznych opadów marznących.
Na przykładzie modelu SwissHD widoczna jest linia frontu z opadami marznącymi (kolor czerwony), która w poranek może ułożyć się od południowego zachodu przez centrum po wschód i północny wschód. Następnie w ciągu dnia marznący deszcz może skierować się na południe i obszary południowo-wschodnie. Miejscami może być on dosyć intensywny (jak na te zjawisko). Efektem marznących opadów mogą być liczne oblodzenia dróg, chodników i wszystkich przedmiotów stałych.
Dokładne regiony ujęte ryzykiem opadów jak i czas występowania będą opisane w osobnym wątku
Strefa marznącego deszczu nad Polską w czwartek wg modelu SwissHD. Godziny: 08, 11, 15
Temperatury powietrza wyniosą 0°C/4°C w regionach zachodnich, północnych i centralnych. Ujemne temperatury spodziewane są wzdłuż województw granicy wschodniej, a także na południu i cz. południowym wschodzie.
Prognozowane temperatury powietrza w czwartek na godzinę 12:00
W kolejnych dniach wzrost temperatur, wiatr i niewiele opadów
Temperatury na bazie danych modelu GFS
Następne dni miną pod znakiem utrzymania się dodatnich temperatur za dnia, a w wielu regionach także nocą (przymrozki ostatecznie nie są wykluczone).
W przeddzień weekendu temperatury wzrosną nawet do 5°C/7 °C w pasie od północnego zachodu po północny wschód. W pozostałych regionach przeważnie będą wahać się w zakresie 4°C/5°C, miejscami spadając do okolic 3°C na południu i południowym wschodzie. Sobota przejściowo minie pod wpływem kolejnej adwekcji chłodniejszego powietrza, ale będzie ono obecne zbyt krótko by obniżyć temperatury przy ziemi. Od wschodu po zachód termometry powinny pokazywać 1°C/4°C. Niedziela zaznaczyć się może większym kontrastem temperatur z możliwym wzrostem do 5°C /7°C na południowym zachodzie i zachodzie.
Prognozy temperatur wg modelu GFS. Kolejno: piątek, sobota, niedziela (dla godziny 12UTC)
Opady
Opadów wg wyliczeń prognoz będzie niewiele. Te mogą zdarzyć się w piątek bardziej w postaci rozproszonych mżawek lub słabych opadów deszczu. W sobotę większość symulacji nie sygnalizuje możliwości deszczu lub śniegu, natomiast sama niedziela jest na ten moment trudna do oszacowania z uwagi na daleki termin. W tym miejscu warto zaznaczyć, że już w nocy z niedzieli na poniedziałek pogoda może nabrać ponownie dużego dynamizmu z silnym wiatrem i licznymi opadami śniegu. Być może ten proceder zacznie się już w niedzielny wieczór.
Przelotne opady deszczu i/lub słabej mżawki w piątek (model Arpege)
Wiatr
Wietrzna pogoda wystąpi przede wszystkim w piątek, ale już w czwartkowe popołudnie wzrastająca prędkość wiatru będzie odczuwalna nad województwami nadmorskimi. Wzdłuż wybrzeża wiatr może osiągać poziom 60-70 km/h, zaś w głębi w/w województw przeważnie do 50 km/h. W piątek silniejszy wiatr wystąpi zwłaszcza na północy, wschodzie i północnym wschodzie. Maksymalne porywy wynieść mogą 60-70 km/h, zaś przy wybrzeżu nawet do 80 km/h. W pozostałych regionach wiatr także będzie wyczuwalny, choć porywy nie powinny przekraczać bariery 60 km/h
Prognoza porywów wiatru na północy Polski w czwartkowe popołudnie
Silny wiatr w piątek
Silny wiatr w trakcie piątku będzie bezpośrednio związany z dużym gradientem ciśnienia. Powstanie on na skraju wyżu Brytyjskiego i potężnej zatoki niżowej znad Rosji
Grafiki: windy.com, wxcharts.com, meteologix.com, weatheronline.co.uk