Pogoda na środę: Ostatni tak chłodny dzień nad Polską. W nocy nadejdzie zmiana

Opublikowano 11 stycznia 2022 o godz. 18:02

Pogoda w środę początkowo przybierze taki sam charakter jak w minionych dwóch dniach (klik / klik). Od wieczora cyrkulacja mas powietrza zacznie ulegać zmianie. W nocy z środy na czwartek do kraju zacznie wkraczać cieplejsze powietrze polarnomorskie, ograniczając wpływ mrozu.

Sytuacja synoptyczna

W środę obszar Polski w dalszym ciągu znajdować będzie się w strefie silnego wyżu barycznego z ciśnieniem na terenie kraju w zakresie 1035/37 hPa. Na północnym zachodzie i północy za dnia zaznaczy swoją obecność front o charakterze okluzji, ale nocą na jego miejsce wkroczy front ciepły, który przyniesie wzrost temperatur.

W ciągu dnia przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Niewykluczone jednak, ze wzorem wtorku pojawią się także większe obszary rozpogodzeń. Tyczy się to głównie regionów południowo-wschodnich.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę (12.01)

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę (12.01)

Pogoda na środę: temperatury, zachmurzenie, wiatr

W ciągu dnia nadal spodziewajmy się wyraźnych temperatur poniżej poziomu 0°C. Według modelu Arpege na godzinę 11UTC temperatury w kraju będą kształtować się przeważnie w zakresie -4°C/-7°C. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, wschodzie i południu. Łagodniejsze temepratury spodziewane są w zachodniej połowie kraju.

11:00 UTC

Pogoda: temperatury na godzinę 11utc

Dopiero wieczorem sytuacja w pogodzie zacznie stopniowo się zmieniać. W zachodniej połowie kraju, a także i na północy temperatury wraz z upływem godzin. Termometry w tych regionach mogą wskazywać 0°C/1°C. Na wschodzie, południowym wschodzie i południu nadal mroźno z temperaturami -5°C/-8°C (wedle wskazań modelu).

Prognoza temperatur na godzinę 22UTC

Pogoda: temperatury na godzinę 22

Nocą z środy na czwartek symptomy zmian będą zauważalne jeszcze bardziej. Ekspansja cieplejszej masy powietrza polarnomorskiego zaznaczy się już w całej zachodniej połowie kraju oraz na północy. Do czwartkowego poranka bastionem chłodu pozostanie głównie wschód.

Kontynuacja ocieplenia w nocy z środy na czwartek – prognoza na godzinę 03:00UTC

Pogoda: temperatury na godzinę 03

Dzień raczej z przewagą chmur

Wtorkowy dzień okazał się przynieść większą ilość rozpogodzeń niż wskazywały to prognozy. Na środę modele pokazują, że pogoda może minąć pod wpływem przewagi chmur, ale z szansą na częściowe rozpogodzenia w zachmurzeniu warstwowym. Chmury na pewno będą stacjonować na północy z racji obecności frontu okluzji.

Przejaśnienia mogą zdarzać się w centrum i miejscami na wschodzie oraz południowym wschodzie. Ostatecznie udział chmur może wyglądać jeszcze inaczej, gdyż modele w warunkach wyżowych podczas zimy i jesieni nie zawsze precyzyjnie trafiają z tym parametrem.

Poziom zachmurzenia w kraju na godzinę 12:00 (via pogodairadar.pl)

Podobne przypuszczenia stawia model UMPL. Szanse na przejaśnienia mogą zdarzyć się na południu, południowym wschodzie, w centrum, na wschodzie i północnym wschodzie. Na obszarze pozostałych regionów chmur dużo więcej. Wzdłuż województw nadmorskich niewykluczone słabe opady mżawki i deszczu, ale bardzo lokalne.

Wizja zachmurzenia i opadów wg modelu UMPL – 12:00

Wg danych ICON chmur będzie dużo więcej. Przejaśnienia mogłyby lokalnie występować bardziej na zachodzie i gdzieniegdzie północy. Wzdłuż województw nadmorskich możliwe słabe opady śniegu o zasięgu lokalnym

Zachmurzenie i opady wg modelu ICON – dane na godzinę 12:00

W ciągu dnia w środowisku ustabilizowanego ciśnienia wiatr będzie naturalnie słaby, wręcz niewyczuwalny (przeważnie poniżej 20 km/h). Sytuacja będzie powoli ulegała zmianie nocą z środy na czwartek – wiatr na nizinach wzrośnie do 30-40 km/h, a wzdłuż wybrzeża do 50 km/h

Prognoza porywów wiatru na godzinę 12UTC i 02:00 UTC

Grafiki: wxcharts.com, mapy.meteo.pl, pogodairadar.pl, meteologix.com, dwd.de