Ochłodzenie nad Polską. W kolejnych dniach na ogół poniżej 20°C

Opublikowano 22 sierpnia 2021 o godz. 18:37

Ochłodzenie zmierza nad obszar naszego kraju. Po dosyć ciepłym weekendzie zwłaszcza w południowej i południowo-zachodniej części kraju, nadciągają chłodniejsze masy powietrza. W trakcie kolejnych dni temperatury powietrza będą wahać się w przedziałach poniżej 20 st.C, ale w niektórych regionach nadal będziemy mogli doświadczyć 20/21 st.C

Spływ chłodniejszych mas powietrza

W kolejnych dniach nowego tygodnia nad obszarem Polski znajdować będą się umiarkowanie ciepłe i chłodne obszary polarnomorskiej masy powietrza. Ich adwekcja związana będzie z przebudowującym się polem barycznym. Czynnikiem wpływającym na spadek temperatur będzie nie tylko sam fakt napłynięcia chłodniejszych mas, ale spodziewane zachmurzenie oraz opady deszczu (deszczowy początek tygodnia nad Polską). W przypadku gdyby napływ odbywał się w stabilnym polu wyżu, w wyniku dziennego ogrzewania przez słońce, temperatury mogły by wciąż osiągać przyjemne wartości temperatur. Jednakże w najbliższych dniach pogodą władać będą głównie ośrodki niskiego ciśnienia.

Rozkład mas powietrza nad Europą od poniedziałku do wtorku – ochłodzenie na terenie Polski

Ochłodzenie. Rozkład mas powietrza nad Europą w okresie poniedziałek-czwartek

Na wykresie wiązkowym modelu GFS dla Krakowa widać tendencję spadku temperatur powietrza w ciągu dnia, jak i nocami w trakcie kolejnych dni. Po ciepłej niedzieli, już w poniedziałek temperatury spadną poniżej 20 st.C. We wtorek średnia może osiągnąć zaledwie 14 kresek, zaś po 25 sierpnia raczej do końca miesiąca będzie wahała się od 16 do 17 st.C.

Ochłodzenie nad Polską na przykładzie prognoz dla Krakowa

Ochłodzenie w praktyce. Aktualne dane modeli numerycznych

Prześledźmy temperatury z użyciem modelu ICON. W poniedziałek ochłodzenie da o sobie znać przede wszystkim w pasie od zachodu przez centrum po wschód. Szansa na nieco wyższe temperatury wystąpi głównie na północy, gdzie strefa opadów i zachmurzenia związanego z niżem nie dotrze. Tam temperatury osiągać mogą około 20 st.C. Podobne temperatury mogą w ciągu dnia wystąpić częściowo od Dolnego Śląska po Opolszczyznę i lokalnie Śląsk. W strefie opadów i chmur ochłodzenie będzie najbardziej wyraźne. Przewidywane są temperatury w zakresie 14 do 19 st.C.

Prognoza temperatur na poniedziałek – model ICON

Ochłodzenie. Przedział temperatur w poniedziałek

We wtorek strefa chmur i opadów utrzyma się na południowym wschodzie i częściowo południu. Tam też niskie temperatury nadal się utrzymają, osiągając średnio 14 st.C. Lepsze perspektywy będą miały pozostałe regiony, gdzie temperatury wzrosną do poziomu 17/20 st.C

Ochłodzenie. Przedział temperatur we wtorek

W środę nad większością kraju model ICON przewiduje temperatury w zakresie 17-19 st.C. Miejscami jednak pojawić może się szansa na 20 st.C w regionach północnych. Chłodniej będzie naturalnie na pogórzu, w górach i miejscami na Pomorzu środkowym. W czwartek sytuacja pogodowa nie ulegnie większej zmianie, choć uwidaczniają się obszary z temperaturami spadającymi do około 14 st.C we wschodniej połowie kraju. Jest to sygnał o przechodzącym froncie, ponieważ na wschód od Polski znajdować będzie się obszar wyższych temperatur. Według modelu ICON obszar ten zaznaczyć może się jedynie na Podkarpaciu. Wizje innych modeli sygnalizują jednak, że ciepło zatrzyma się wyraźnie głębiej nad naszym krajem.

Prognoza temperatur na środę i czwartek

Prognoza temperatur na czwartek wg modelu ECMWF – strefa ciepła może utrzymać się na południowym wschodzie

W kolejnych dniach sytuacja pogodowa nie ulegnie zmianie. Przewidywane są głównie temperatury na poziomie 14-19 st.C. Miejscami nie wyklucza się pojawiania okolic 20 st.C, jednak będą to regiony mniejszościowe. W perspektywie do końca tygodnia na ten moment nie widać podmuchu gorąca.

Grafiki: http://wxcharts.com http://meteologix.com http://modelzentralle.de