Pogoda. Deszczowy początek tygodnia. Miejscami spadnie nawet 50 mm opadu.

Opublikowano 22 sierpnia 2021 o godz. 14:49

Pogoda w pierwszych dwóch dniach nowego tygodnia przyniesie duże zmiany. Przez nasz kraj wędrować będzie ośrodek niskiego ciśnienia, który odpowiedzialny będzie za wielkoskalowe opady deszczu o charakterze ciągłym. Okres opadów zawrzeć ma się głównie w poniedziałek, ale częściowo także we wtorkowe popołudnie. Modele numeryczne miejscami przewidują sumy opadów osiągające nawet 50 mm, chociaż nie wyklucza się lokalnie wyższych wartości.

Ośrodek niżowy MANFRED nad Polską

W trakcie kolejnych dwóch dni warunku atmosferyczne w kraju uzależnione będą od układu niżowego o nazwie Manfred. Już w niedzielę 22.08 przynosi on sporo opadów deszczu i burz na zachód od Polski, a w trakcie kolejnych godzin popołudniowych zacznie psuć pogodę także na terenie południowo-zachodniej części Polski.

(Podgląd na bieżące warunki pogodowe nad Polską)

Pogoda. Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek.
Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek – analiza DWD

Centrum niżu będzie sukcesywnie przechodzić znad Niemiec w kierunku Polski wraz z rozwojem nowych stref opadowych oraz burz. Według uśrednionych prognoz numerycznych, najmocniejszych opadów w trakcie niedzielnego popołudnia, wieczoru i nocy z niedzieli na poniedziałek należy spodziewać się przede wszystkim w województwem lubuskim, ale miejscami także wielkopolskim i dolnośląskim. Opady o mniejszym natężeniu obejmą także regiony południowe, lokalnie południowo-wschodnie oraz centralne.

Aktualne [22.08] położenie opadów deszczu (13:20) wraz z położeniem centrum niżu

Pogoda. Aktualne położenie opadów nad Europą - 22.08

Do poniedziałkowego poranka prognozy wskazują na sumy opadowe sięgające 20 mm, ale miejscami nawet 25-30 mm. Średnia z trzech modeli wskazuje głównie pas od województwa lubuskiego po wielkopolskie w różnym stopniu pokrycia obszarowego tychże województw. Sumy na poziomie 15-20 mm mogą wystąpić także w województwie dolnośląskim głównie w północnych fragmentach.

Porównanie: prognozowane sumy opadów liczone do poniedziałkowego poranka (06:00) – modele: ICON, ECMWF, GFS

Pogoda. Suma opadów do poniedziałkowego poranku - ICON
Pogoda. Suma opadów do poniedziałkowego poranku - GFS
Pogoda. Suma opadów do poniedziałkowego poranku - ECMWF

W poniedziałek pogoda pogorszy się nad kolejnymi regionami

Od poniedziałkowego poranka opady deszczu będą rozwijać się i okresowo zanikać w szerokim pasie od południowego zachodu po południowy wschód, ale także od zachodu przez centrum po wschód. Symulacje modelu ICON przedstawione na animacji poniżej, wskazują na możliwość występowania stref opadowych z silnym natężeniem opadów. W strefy opadowe dodatkowo mogą być wbudowane burze o natężeniu słabym, ale zwiększającym całkowite akumulacje.

Przejście strefy opadowej nad Polską w trakcie poniedziałku. Start animacji 06:00 UTC, koniec 22:00 UTC, krok co dwie godziny

Przejście opadów nad Polską w poniedziałek

Uwzględniając prognozy z niedzielnego popołudnia oraz nocy z niedzieli na poniedziałek, sumy opadów do końca poniedziałkowego dnia (22UTC) wahać będą się na mocno zróżnicowanych poziomach w zależności od regionów. Najwięcej deszczu spaść może od województwa lubuskiego i wielkopolskiego, przez łódzkie po lubelskie. Rozpiętość górnej granicy sumy opadów wahać ma się od 40 do lokalnie 80 mm, jednak przeciętnie powinien to być zakres 30/40 mm. Mniej deszczu spadnie od południowego zachodu po południowy wschód i tutaj przeważnie model prognozuje sumy poniżej 20 mm z niewielkimi odstępstwami.

Prognozowana suma opadów nad Polską do godziny 22UTC, poniedziałek (model ICON-EU)

Suma opadów nad Polską do końca poniedziałku (ICON)

Porównanie danych z wynikami modelu GFS i ECMWF daje zbliżony rezultat, choć z pewnymi odchyleniami dla niektórych regionów. Spójnie prezentuje się natomiast pas od województwa lubuskiego przez wielkopolskie po miejscami łódzkie, gdzie sumy wg modeli poniżej wahać mają się od 30 do 50 mm. Model ECMWF wskazuje także na więcej deszczu na Lubelszczyźnie, Małopolsce i Śląsku Górnym. Naturalnie widać, że dużo mniej opadów wystąpi w północnej połowie kraju i tutaj pogoda będzie dużo stabilniejsza. Miejscami słaby deszcz niewykluczony jest w północno-wschodnim fragmencie (Warmia i Mazury, Podlasie). Na Pomorzu środkowym opady nie powinny wystąpić w ogóle.

Sumy opadów wg modelu GFS - poniedziałek
Sumy opadów wg modelu ECMWF - poniedziałek

Pogoda. We wtorek kontynuacja opadów głównie na południu i południowym wschodzie

Nocą z poniedziałku na wtorek opady deszczu utrzymają się w regionach południowo-zachodnich, południowych i południowo-wschodnich. W ciągu wtorkowego dnia strefa opadów nadal będzie obecna nad Polską, ale z biegiem upływu kolejnych godzin zacznie ograniczać się do mniejszych regionów. Według modelu UMPL opady o poranku powinny rozciągać się od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę i Podkarpacie, zaś w kolejnych godzinach strefa ma zwierać się do postaci opadów ciągłych, obejmując południe i południowy wschód. Do wieczora opady mogą utrzymywać się nad obszarami Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski, słabnąc z każdą godziną i całkowicie zanikając w drugiej części nocy z wtorku na srodę. Natężenie opadów powinno być jednak słabsze względem poniedziałku, choć okresowo mocniejsze w regionach podgórskich i górskich od Dolnego Śląska po Śląsk Górny i Małopolskę.

Strefa opadów nad Polską we wtorek wg modelu UMPL. Start 06:00, koniec 20:00. Krok co 2h

Grafiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, meteologix.com