Pogoda: W drugiej połowie tygodnia szansa na więcej opadów śniegu

Opublikowano 17 stycznia 2022 o godz. 19:32

Pogoda w drugiej części tygodnia obierze kierunek w stronę klasycznych warunków zimowych. Nasz kraj ponownie dostanie się pod wpływ układów niżowych i ich aktywnych frontów, które sprowadzą zimniejsze porcje powietrza z północy i północnego wschodu. Według obecnie kształtujących się prognoz najwięcej śniegu spadnie od północnego wschodu po południowy wschód i południe. Mniej opadów jak to statystycznie bywa, obejmie Polskę zachodnią.

Rozwój sytuacji synoptycznej

We wtorek i przez większość środy nasz kraj pozostanie w strefie stabilnego układu wyżowego, którego centrum będzie migrowało z zachodniej Europy w kierunku Bałkanów. Pogoda nad Polską w tym czasie będzie dosyć stabilna z zachmurzeniem zmiennym i opadami maksymalnie o zasięgu lokalnym, przeważnie słabym. Wiatr w porównaniu do wyjątkowo dynamicznego poniedziałku również wyraźnie osłabnie.

Sytuacja baryczna nad wybranym fragmentem Europy w nocy z wtorku na środę

Pogoda: Sytuacja baryczna nad wybranym fragmentem Europy w nocy z wtorku na środę

Zmiana w polu ciśnienia w nocy z środy na czwartek

Jednocześnie nad Skandynawią ewoluować będzie kolejny układ niżowy, który swoją zatoką i frontem zacznie nurkować w stronę państw Bałtyckich, a ostatecznie nad tereny Rosji graniczące z Białorusią i Ukrainą. Nasz kraj dosyć wyraźnie znajdzie się w zasięgu zatoki, dlatego dosyć szybko powróci dynamiczniejsza pogoda. Dominować mają przede wszystkim opady śniegu, ale okresowo znowu pojawi się mocny wiatr. Na całe szczęście nie tak silny jak w feralny poniedziałek

Sytuacja baryczna nad Europą w czwartek i piątek – Polska pod wpływem kolejnego, głębokiego niżu

Pogoda - sytuacja w czwaretk
Pogoda - sytuacja w piątek

Pogoda w czwartek i piątek pod wpływem opadów śniegu

W nocy z środy na czwartek przez Polskę zacznie wędrować aktywny front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Będzie on naturalnie powiązany z niżem znad Skandynawii. Na jego trasie spodziewane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i punktowo silnym. Front ten prawdopodobnie w czwartkowy poranek lub około południa wyjdzie poza nasz kraj. Za frontem nastąpi nasilony spływ zimnych mas powietrza. W ich środowisku w trakcie czwartkowego dnia rozwinie się konwekcja z kolejną porcją opadów śniegu

Sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek – 12UTC. Polska w zasięgu zatoki niżowej

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek  - 12UTC. Polska w zasięgu zatoki niżowej

Poniższa animacja przedstawia symulację opadów nad Polską od nocy z środy na czwartek na początku nocy z soboty na niedziele kończąc. Dane pochodzą z modelu numerycznego GFS, który jak widać zwiastuje śnieżny okres zwłaszcza w czwartek jak i piątek. Opady śniegu mogą mieć ponadto kontynuację w niektórych regionach podczas soboty, ale z widoczną tendencją do stopniowego zanikania. Okresowo natężenie opadów może dochodzić do silnego, a to za sprawą wysokiej szansy na rozwój konwekcji w świeżo spływającej masie powietrza. Na trasie komórek mogą pojawiać się okresowo silniejsze porywy wiatru do 50-70 km/h.

Już teraz można przypuszczać, że na terenie Polski w czwartek po raz kolejny rozwiną się burze śnieżne, choć aktualne dane każą twierdzić, że będą to raczej pojedyncze, rozproszone komórki.

Opady śniegu w okresie czwartek – sobota wg modelu GFS

Pogoda: opady śniegu w okresie czwartek - sobota

Sporą liczebność opadów śniegu potwierdza także warszawski model ICM UMPL. Dostrzegalne są zarówno typowe opady na froncie jak i dynamiczny rozwój konwekcji za frontem w postaci pojedynczych komórek jak i pasm, gdzie natężenie opadów może dochodzić nawet do silnego.

Rozproszone opady śniegu w czwartek – model UMPL (godziny: 08,12,15,18)

Porównanie prognoz pokrywy śnieżnej nad Polską (cm) – model GFS vs ECMWF. Najwięcej śniegu spodziewane od północnego wschodu po południowy wschód, a także w centrum i na południu

Grafiki: http://mapy.meteo.pl wxcharts.com meteologix.com windy.com dwd.de