Pogoda na poniedziałek: Silna wichura przetoczy się nad Polską. Możliwe burze śnieżne

Opublikowano 16 stycznia 2022 o godz. 14:31

Pogoda już na samym początku tygodnia przywita nas niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Szczególną uwagę musimy zwrócić na silny wiatr, który przetoczy się w ciągu dnia z północy na południe Polski. Na nizinach może on osiągać w porywach 80-90 km/h, ale lokalnie mogą wystąpić incydenty z wiatrem dochodzącym do granicy aż 100 km/h. Za załamanie pogody odpowiadać będzie układ niskiego ciśnienia o nazwie Hannelore

Sytuacja synoptyczna

W poniedziałek obszar Polski dostanie się pod wpływ rozległej strefy niżowej ulokowanej nad Rosją. Przez kraj wędrować będzie układ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem Hannelore. Z północy szerokim strumieniem napłynie do nas powietrze pochodzenia arktycznego. Z uwagi na silny gradient baryczny i dynamiczny ruch frontu, powszechne będą porywy wiatru zdolne generować zniszczenia

Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek 16.01

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek 16.01

Pogoda na poniedziałek – analiza siły wiatru i regionów oddziaływania

Według uśrednionych wyliczeń modeli numerycznych wichura przetoczy się przede wszystkim o poranku, w godzinach przedpołudniowych oraz popołudniu. Po zachodzie słońca wiatr znacząco osłabnie, ale okresowo dosyć silny może być nadal we wschodniej połowie kraju. Modele numeryczne prognozują najsilniejsze porywy na samym froncie chłodnym, gdzie dojdzie do rozwoju konwekcji w tym lokalnie nawet pojedynczych burz (o tym w dalszej części tekstu)

Dane modeli wykorzystane do analizy: GFS, ECMWF, SwissHD, Arpege

GFS

Już wczesnym porankiem (07:00) gwałtowne porywy wiatru spodziewane są w pasie od północnego zachodu po północny wschód. Szczególnie w strefie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego porywy mogą osiągnąć 80-90 km/h, zaś przy samym wybrzeżu nawet do 100 km/h! Na pomorzu zachodnim oraz Warmii i Mazurach przeważnie będzie to 70-80 km/h. W pozostałych regionach Polski wiatr jeszcze nie tak silny, ale zdecydowanie odczuwalny gdyż przeważnie porywy wynosić już mogą 50-60 km/h

Prognoza porywów wiatru na godzinę 06:00 UTC (07:00) w poniedziałek – model GFS

Jeszcze przed południem front chłodny szybko zanurkuje w głąb Polski. Silne porywy wiatru opuszczą północną połowę kraju obniżając się do poziomu 50-60 km/h, natomiast najpoważniejsza sytuacja będzie miała miejsce od zachodu przez centrum po wschód. Tutaj w szerokim paśmie wiatr może być równie silny jak o poranku na północy, osiągając 80-90 km/h (lokalnie nawet do 95 km/h). Model wskazuje na największe zagrożenia w pasie województw: wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie. Na południu i południowym wschodzie porywy okażą się nieco niższe w zakresie 60-75 km/h, jednak te regiony będą dopiero na trasie frontu.

Stan na godzinę 09:00 UTC (10:00) – najsilniejsze porywy na zachodzie, w centrum i wschodzie.

Pogoda - porywy wiatru na godzinę 10:00

Chwilę popołudniu (13:00) fala gwałtownego wiatru dotrze nad obszar od południowego zachodu po południowy wschód, gdzie porywy przeważnie wyniosą 70-80 km/h, ale od Małopolski po Podkarpacie nawet 80-90 km/h i tu zagrożenie będzie prawdopodobnie największe. Na pozostałym obszarze kraju wiatr słabszy, ale wciąż bardzo wyraźny wzmagający się do 60-70 km/h.

Porywy wiatru na godzinę 12UTC (13:00) – pasmo najsilniejszego wiatru dociera do południowej połowy kraju

Pogoda: porywy wiatru na 13

U schyłku dnia wiatr zacznie słabnąć w większości regionów, ale porywy dochodzące do 75 km/h będą utrzymywać się przez kolejne godziny zwłaszcza od północnego wschodu po południowy wschód. Poniższe grafiki obrazują prognozę porywów na godzinę 15 i 18 UTC (16/19)

Pogoda - porywy wiatru na 16
Pogoda - porywy wiatru na 19

Całkowity przebieg wichury zobrazowany na jednej grafice – maksymalne porywy liczone do godziny 21UTC (22)

Pozostałe modele

Poniższej znajduje się animacja modelu numerycznego Arpege. Przedstawia ona wizję przebiegu wichury godzina po godzinie począwszy od 05:00UTC, kończąc na 00:00UTC. Dane pokrywają się z prognozami modelu GFS zobrazowanymi powyżej. O poranku fala silnego wiatru spodziewana jest na północy z porywami dochodzącymi nawet do 90 km/h, zaś wzdłuż wybrzeża +100 km/h.

Następnie w ciągu dnia najmocniejsze porywy o sile 80-95 przetoczą się wg modelu przez centrum i wschód. Podobna siła wiatru pojawi się na południowym zachodzie w obszarze Dolnego Śląska. Na południu i południowym wschodzie porywy ukształtują się w zakresie 75-85 km/h. Wieczorem pogoda się uspokoi, ale okresowo silny wiatr nie przekraczający 75 km/h nadal obecny będzie we wschodniej połowie Polski.

Przebieg wichury wg modelu Arpege

Nieco łagodniejszy wariant przebiegu wichury przedstawia model SwissHD. Według dostępnych danych na nizinach przeważnie maksymalny wiatr nie powinien przekraczać 85 km/h, przeważnie wahając się w zakresie 70-80 km/h. Jednakże lokalnie na trasie frontu mogą zdarzać się wyjątki z wiatrem do 90 km/h. Wzdłuż wybrzeża wiać będzie najmocniej – o poranku nawet do 100-110 km/h. W drugiej części dnia wichura wg danych powinna być jednak słabsza (co jest odwrotną wersją jak wyniki modelów pokazane powyżej).

Maksymalne porywy wiatru w okresie 06:00 – 12:00

2: Maksymalne porywy wiatru w okresie 12:00 – 18:00

3: Maksymalne porywy wiatru w okresie 18:00 – 00:00

Wycinki modelu ECMWF dla poszczególnych etapów wichury

W wyniku oddziaływania silnego i bardzo silnego wiatru prognozuje się liczne szkody w drzewostanie, masowe przerwy w dostawie prądu, a także uszkodzenia budników (np zrywanie dachów). Z uwagi na spodziewane pogorszenie pogody rekomendowane jest zabezpieczenie luźnych przedmiotów, przestawienie aut poza zasięg wysokich drzew, a także ograniczenie przebywania na zewnątrz

Pogoda na poniedziałek – dynamiczny front chłodny z opadami śniegu, deszczu i lokalnymi burzami

Wraz z przechodzeniem silnego wiatru, frontowi atmosferycznemu będą towarzyszyły liczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Najbardziej interesująca sytuacja będzie panowała w pasie od północnego wschodu przez wschód po południowy wschód. Tutaj prognozy wskazują na dominację opadów śniegu, które w połączeniu z porywami wiatru dochodzącymi nawet do 85 km/h mogą generować intensywne śnieżyce. Na ich trasie widoczność może drastycznie spadać, powodując poważne zagrożenia w ruchu drogowym.

Na północy, północnym wschodzie, lokalnie w centrum, a następnie także południowym wschodzie na froncie mogą rozwinąć się lokalne komórki burzowe w postaci pasm liniowych, niosące głównie intensywne śnieżyce

Prognoza burzowa dla Polski opracowana przez IMGW (źródło: https://www.facebook.com/burzaalertimgw)

Treść:

W związku z przechodzeniem aktywnego i bardzo dynamicznego frontu chłodnego oraz napływającej za nim chwiejnej masie powietrza przewiduje się na jutro szanse wystąpienia burz (prawdopodobieństwo burz około 30%). Zjawiska burzowe nie będą tego dnia głównym zagrożeniem związanym z pogodą, ponieważ całą Polskę obejmie zagrożenie silnych porywów wiatru – wynikających z dużej różnicy ciśnienia barycznego nad krajem. Najprawdopodobniej będą nieliczne, miejscami jednak będą powstawać, a co więcej – mogą tworzyć krótkotrwałe, ale gwałtowne formacje liniowe, które lokalnie spotęgują siłę porywów wiatru.

Prognoza opadów atmosferycznych nad Polską na godzinę 08:00 i 10:00 (zielony – deszcz, pomarańczowy 0 opady mieszane, niebieski – śnieg)

Pogoda - opady nad Polską na godzinę 8
Pogoda - opady nad Polską na godzinę 10

W drugiej części dnia strefa frontu zgodnie z przemieszczaniem się fali wiatru dotrze na południe. Tuż za nią dojdzie do adwekcji zimnej i suchszej masy powietrza, powodując rozpogodzenia. Na północnym wschodzie w tylnej części frontu możliwa będzie konwekcja z rozproszonymi komórkami generującymi przelotne opady śniegu. Najszybciej pogoda ustabilizuje się w północnej części kraju.

Stan na godzinę 12:00 i 14:00

Pogoda - opady nad Polską na godzinę 12
Pogoda - opady nad Polską na godzinę 14

Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com windy.com wetterpate.de

Pogoda na żywo