Wtorek z rozproszonymi opadami deszczu i lokalnymi burzami

Opublikowano 24 sierpnia 2020 o godz. 19:40

We wtorek obszar Polski będzie początkowo wyraźniej znajdował się w obszarze zanikającego pola podwyższonego ciśnienia, jednak już po południu w polu barycznym ciśnienie zacznie się systematycznie obniżać w związku ze zbliżaniem się niżu brytyjskiego. W ciągu dnia nad obszarem Polski zalegać będzie ciepła i lekko chwiejna masa powietrza polarnego-morskiego (Pm), która w przekroju dnia przyniesie opady deszczu i burze – warto jednak odnotować, że będą to zjawiska mocno lokalne, choć możliwość wystąpienia obejmuje szeroki pas północny i wschodni.

Szczegółowo – wyznaczona orientacyjnie strefa [A]

Od rana przelotne opady deszczu i możliwe komórki burzowe mogą pojawić się od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie. Tutaj burze mogą cechować się głównie silnymi opadami deszczu z akumulacjami do 20 litrów na metr kwadratowy. Przelotne opady deszczu mogą pojawiać się także w pozostałych regionach wyznaczonego regionu, a zwłaszcza na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny. Po południu lokalne komórki burzowe z intensywnymi opadami deszczu i drobnym gradem mogą powstawać od województwa warmińsko-mazurskiego przez podlaskie, północno wschodnią część Mazowsza i wschodnią Lubelszczyznę. Na Podkarpaciu szansa będzie mniejsza, a burze jeśli powstaną to głównie we wschodnich powiatach – być może ograniczy się to tylko do przypadku jednej komórki, a może ostatecznie nie rozwinąć się żadna. Do późnego popołudnia powstałe burze szybko wygasną, pozostawiając miejsce lokalnym komórkom opadowym.

W pozostałych regionach bez opadów i z umiarkowanym/małym zachmurzeniem. Incydentalnie lokalne opady mogą powstać w pobliżu wyrysowanej czarnej linią granicy.

Generalnie jutrzejsze burze będą mocno lokalne – będzie to cecha charakterystyczna wtorkowych zjawisk

Temperatury w skali kraju mocno wyrównane plasujące się od 20 do 24 stopni Celsjusza z najwyższymi wskazaniami na obszarze województw: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie.

Grafika w tle: meteomodel.pl