Jesienna pogoda z deszczem także i we wtorek

Opublikowano 28 września 2020 o godz. 20:38

Utrzymująca się od kilku dni deszczowa pogoda miała swoją kontynuację w poniedziałek, zaś kolejne opady zapowiadają się nam także i we wtorek.

Dzisiejsze opady wywołane były przez obecny na południe od Polski niż, który stopniowo zanikł z map pola barycznego. W kolejce czeka jednak kolejny układ baryczny, którego wpływ odczuwać będziemy przez cały wtorkowy dzień. Przed nami kolejna dostawa wielkoskalowych opadów deszczu o zmiennym natężeniu, rozwijających się za sprawą niżu znad południowo wschodniej Europy. Niż ten będzie dosyć mocno rozbudowany terytorialnie, zaś jego zatoka obejmie znaczną część kraju, a przede wszystkim województwa południowe i centralne. W nadchodzących dwóch dniach

Deszcz w ciągu dnia głównie na południowym zachodzie

Wtorkowy poranek powinien przynieść opady deszczu przede wszystkim na południowym zachodzie kraju oraz częściowo w centrum (łódzkie). W południowo wschodniej Polsce początkowo możliwe gęstsze mgły oraz opady deszczu, ale bardziej lokalne i słabsze niż na południowym zachodzie. Sytuacja ta będzie utrzymywała się do południa. W tym czasie słabe opady deszczu możliwe będą także we wschodniej Lubelszczyźnie, na Podlasiu i Mazowszu. Po południu opady zaczną ustępować nad krajem ograniczając się stopniowo do obszarów podgórskich pasa południowego. Późnym popołudniem i wieczorem kolejna strefa wielkoskalowych opadów deszczu zacznie wkraczać nad południowy wschód kraju obejmując województwa: lubelskie, podkarpackie i małopolskie, a także południe mazowieckiego.

W całej strefie A prognozowane jest duże zachmurzenie utrzymujące się w większości na poziomie całkowitym. Lokalne opady niewykluczone są poza strefą w kierunku północnym.

Spora ilość chmur oraz opady deszczu przełożą się na kontynuację niskich temperatur. Najcieplej będzie na północy kraju, gdzie po południu temperatury powinny osiągać 17-19 stopni. Im więcej rozpogodzeń, tym szansa na osiągnięcie temperatur z górnego pułapu będzie większa. W pozostałych regionach średnio 15 stopni, choć od województwa dolnośląskiego po małopolskie w obszarze dużego zachmurzenia i deszczu średnia ta spadać będzie do 13 stopni.