Wielkoskalowe opady śniegu nad Polską – szczegółowa prognoza pogody na poniedziałek 25.01

Opublikowano 24 stycznia 2021 o godz. 18:02

W poniedziałek w pasie województw wschodnich oraz lokalnie na południu w ciągu dnia prognozowane są opady ciągłe o natężeniu umiarkowanym i miejscami silnym. Opadom śniegu towarzyszyć będą okresowo pojawiające się porywy wiatru, których siła narastać będzie szczególnie późnym wieczorem i nocą. W wyniku opadów śniegu prognozuje się duży wzrost pokrywy śnieżnej. Spodziewane są duże utrudnienia na drogach i lokalne incydenty związane z powalonymi drzewami/oberwaniami gałęzi, a także przerwami w dostawie prądu.

Sytuacja synoptyczna

W poniedziałek przebieg pogody nad Polską uzależniony będzie od ośrodka niskiego ciśnienia przemieszczającego się wzdłuż wschodniej granicy kraju. Na froncie okluzji wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Do kraju spływać będzie chłodna masa powietrza polarnomorskiego.

Sytuacja synoptyczna w poniedziałek na godzinę 12UTC

Opis warunków pogodowych

[07:00 – 12:00]

Strefa A

O poranku opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym występować będą szczególnie w pasie od Podkarpacia po Lubelszczyznę, z czasem rozrastając się nad region województwa małopolskiego i świętokrzyskiego (tu opady umiarkowane). Do południa największa intensywność opadów utrzyma się na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, natomiast śnieg o natężeniu umiarkowanym zacznie pojawiać się także w południowej i wschodniej części Mazowsza, docierając także nad Podlasie. W wyznaczonym obszarze opadom śniegu towarzyszyć będzie umiarkowany wiatr o porywach na poziomie 30-40 km/h. W wyniku połączenia zjawisk możliwe będzie powstanie zawiei i zamieci śnieżnych oraz stopniowe budowanie się większych zasp na terenach ku temu sprzyjających.

Strefa B

Na pozostałym obszarze kraju pogoda będzie stabilniejsza z możliwymi słabymi i bardzo lokalnymi opadami śniegu i śniegu z deszczem. Największa szansa na opady przed południem pojawi się od województwa dolnośląskiego po śląskie i małopolskie. Tutaj także wystąpi umiarkowany wiatr w porywach do 45 km/h.

[12:00 – 19:00 – 00:00]

Strefa A

W drugiej części dnia najintensywniejsze opady przemieszczać będą się szczególnie w pasie od Lubelszczyzny, przez wschodnie krańce Mazowsza po Podlasie. Natężenie opadów miejscami może być silne, tworząc szybki przyrost pokrywy śnieżnej. Na południu i południowym wschodzie opady śniegu będą się utrzymywać, jednak głównie z natężeniem umiarkowanym, a lokalnie silnym. W wyznaczonej strefie prędkość wiatru w porywach będzie stopniowo narastać (45-50 km/h). Późnym wieczorem i nocą porywy szczególnie na obszarze Lubelszczyzny mogą dochodzić do 60 km/h, tym bardziej sprzyjając zjawiskom zawiei i zamieci.

Do północy w całej strefie utrzymają się opady śniegu o charakterze ciągłym i natężeniu umiarkowanym i miejscami silnym.

Strefa B

W pozostałej części kraju sytuacja nie ulegnie zmianie. W drugiej części dnia, wieczorem i nocą wędrować będą lokalne i słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem – największe szanse w południowo zachodniej i południowej Polsce.

Temperatury

W całym kraju temperatury będą dosyć wyrównane. Najcieplej będzie na północy w regionach wybrzeża (do 3 stopni Celsjusza). Najniższe wartości temperatury rozciągać będą się od południa po południowy wschód.

Pokrywa śnieżna

Od północnego wschodu przez wschód, południowy wschód i południe do 00:00 pokrywa śnieżna wahać będzie się przeważnie na poziomie 10-15 cm, jednak lokalnie przyrosty te będą dochodzić do 20 cm, zaś w regionach podgórskich i w górach nawet do okolic 30 cm. Najwięcej śniegu spadnie od południa Małopolski przez Podkarpacie, Lubelszczyznę po Podlasie.