Wichura nad Polską. Tej nocy możliwe braki prądu i uszkodzenia w drzewostanie

Opublikowano 23 września 2021 o godz. 18:21

W trakcie czwartkowego (23.09) wieczoru oraz w nocy z czwartku na piątek (23/24.09) przewiduje się przejście fali silnego wiatru, która w szczególności zaznaczy się w północnej i północno-wschodniej części kraju. Bardzo niespokojnie będzie także w strefie wybrzeża, gdzie porywy mogą osiągać i przekraczać pułap nawet 100 km/h. Wichura w głębszej fazie nabierze na sile późnym wieczorem, trwając dalej przez pozostałą część nocy.

Za dynamiczną pogodę w kraju odpowiadać będzie ośrodek niskiego ciśnienia TIM, którego centrum tej nocy wirować będzie na obszarze środkowych wód Morza Bałtyckiego. Przez nasz kraj przetoczy się główny system frontów atmosferycznych, oraz fronty wtórne (chłodne). Odpowiedzialne będą one za opady deszczu, ale lokalnie także niewykluczonych burz. Nad kraj głęboko nasunie się zatoka niskiego ciśnienia z wyraźnie zaznaczonym gradientem cienienia. Stopniowo obserwować będziemy wzrost prędkości porywów wiatru zwłaszcza na północy oraz północnym wschodzie, ale w drugiej części dnia miejscami także w centrum i na wschodzie.

Układ niskiego ciśnienia TIM nad Skandynawią. Systemy frontowe przechodzące przez obszar Polski – prognozowana sytuacja w nocy z czwartku na piątek (godzina 00UTC)

Wichura. Układ niskiego ciśnienia TIM nad Skandynawią. Systemy frontowe przechodzące przez obszar Polski - prognozowana sytuacja w nocy z czwartku na piątek (godzina 00UTC)

Najsilniejszy przebieg wichury na północy kraju

Modele numeryczne są pewne co do obszarów najbardziej zagrożonych. Będzie to oczywiście pas wzdłuż wybrzeża od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie, jednak niespokojnie będzie także w głębi lądu tych województw. Ponadto istotnie silny wiatr może zaznaczyć się w województwie kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim (głównie północ). W tych regionach prognozy wskazują na maksymalne porywy wiatru w zakresie 70-80 km/h (lokalnie do 90 km/h). Wzdłuż wybrzeża wiatr może być jeszcze silniejszy, osiągając aż 90-110 km/h

Prawdopodobnie do północy w pozostałych regionach kraju wiatr będzie jeszcze dosyć umiarkowany, wahając się w przedziale 40-60 km/h, jednakże z tendencją do wzmagania się.

Grafika1: Prognoza maksymalnych porywów wiatru w okresie 20:00 – 23:00. Wyliczenia modelu numerycznego ECMWF. Najsilniejszych porywów w zakresie 70-80 km/h należy spodziewać się na północy, północnym zachodzie i lokalnie północnym wschodzie

Wichura. Prognoza maksymalnych porywów wiatru w okresie 20:00 - 23:00. Wyliczenia modelu numerycznego ECMWF. Najsilniejszych porywów w zakresie 70-80 km/h należy spodziewać się na północy, północnym zachodzie i lokalnie północnym wschodzie

Po północy strefa silnego wiatru będzie przechodzić szerokim pasmem przez regiony północno-wschodnie, centralne i miejscami zachodnie i południowo zachodnie. Dominować mają porywy w zakresie 60-70 km/h, jednak miejscami na północy i północnym wschodzie zdarzać mogą się porywy dochodzące do 85 km/h. Uwarunkowane to będzie przechodzeniem lokalnych komórek opadowych, a nawet punktowych burz. Ostatecznie nie wyklucza się kilku przypadków bardzo silnych porywów dochodzących nawet do 90 km/h. Wzdłuż wybrzeża sytuacja nadal będzie dynamiczna z powszechnymi porywami 90-100 km/h

Grafika2: Prognoza maksymalnych porywów wiatru w okresie 23:00 – 02:00. Wyliczenia modelu numerycznego ECMWF. Najsilniejszych porywów w zakresie 70-80 km/h należy spodziewać się w centrum, częściowo zachodzie i południowym zachodzie, na północy i północnym wschodzie.

Przed piątkowym świtem sytuacja z wiatrem zacznie stopniowo uspokajać się na północy i północnym zachodzie, choć wciąż wiatr wzmagać może się do 60 km/h, a wzdłuż wybrzeża do 70 km/h. Strefa głównych porywów może przetoczyć się zwłaszcza przez wschodnią, centralną, południowo wschodnią, południową i południowo-zachodnią Polskę z porywami przeważnie do 70 km/h (lokalnie nieco więcej, lecz prawdopodobnie nie przekraczając bariery 80 km/h)

Grafika3: Prognoza maksymalnych porywów wiatru w okresie 02:00 – 05:00. Wyliczenia modelu numerycznego ECMWF. Najsilniejszych porywów przeważnie do 70 km/h należy spodziewać się na wschodzie, południowym wschodzie, południu, częściowo w centrum i na południowym zachodzie

W związku z przewidywaną siłą wiatru, zwłaszcza na północy kraju, możliwe będą przerwy w dostawie prądu spowodowane zrywaniem linii energetycznych. Ponadto wysoce prawdopodobne będą incydenty związane z powalonymi drzewami, lokalnie uszkodzonymi budynkami (np dachy).

Warto nadmienić o możliwym rozwoju zjawisk burzowych w trakcie całej nocy. Będą one zapewne mocno lokalne, jednak mogą przyczynić się do wystąpienia porywów wiatru o sile nawet 90 km/h. Obszarowo zjawiska te mogą ewentualnie powstać na północy i północnym wschodzie.

Prognoza IMGW:

Grafiki: http://meteologix.com http://meteo.imgw.pl http://knmi.nl