Weekendowy epizod zimowy – szczegółowa prognoza na sobotę

Opublikowano 27 listopada 2020 o godz. 20:54

Obszar naszego kraju w trakcie najbliższych kilkudziesięciu godzin znajdzie się pod wpływem odciętego ośrodka niżowego znad wschodniej części kontynentu europejskiego. W zimnej masie powietrza jaką transportować będzie do naszego kraju niż, w prognozach podtrzymywany jest wariant występowania opadów śniegu zwłaszcza w drugiej części sobotniego dnia oraz nocą z soboty na niedzielę. Pomijając szerszy opis sytuacji synoptycznej, skupmy się na warunkach pogodowych jakie będą występowały podczas soboty

Prognoza dla poranka i godzin przedpołudniowych [06:00 – 12:00]

Poranek przywita nas opadami mieszanymi (deszcz + śnieg) na wschodzie, południowym wschodzie, częściowo na południu iw centrum. Lokalnie mogą występować także same opady śniegu – tyczy się to szczególnie południowej części Podkarpacia i Małopolski. W pozostałych regionach Polski szansa na opady będzie niewielka – te jeśli wystąpią to tylko w postaci izolowanych komórek głównie ze słabymi opadami deszczu. Generalnie dominować będzie stabilna pogoda z większą ilością przejaśnień na północy i północnym wschodzie.

Prognoza dla godzin popołudniowych [12:00 – 18:00]

Po południu większa strefa przelotnych opadów śniegu zacznie wkraczać nad północno-wschodnią Polskę. Opady śniegu po południu zaczną pojawiać się w województwie podlaskim, częściowo warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Początkowo mogą mieszać się z opadami deszczu, ale późnym popołudniem powinny występować już tylko jako opady śniegu. Do wieczora opady śniegu obejmą większość Mazowsza, wkraczając nad Lubelszczyznę i Podkarpacie. Przelotne opady śniegu zaczną występować także w województwach: świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. Od województwa łódzkiego po opolskie pojawią się głównie opady deszczu lub deszczu ze śniegiem – tylko lokalnie w postaci opadów śniegu (w przypadku woj. opolskiego z największą szansą na południu regionu). Śnieg wystąpi także na południu Dolnego Śląska. W pozostałych regionach niewielka szansa na lokalne opady deszczu ze wskazaniem na stabilną pogodę.

Prognoza dla godzin wieczornych i częściowo nocnych [18:00 – 00:00]

Wieczorem oraz częściowo nocą opady śniegu występować będą szczególnie na południowym wschodzie i południu kraju. Ciągłe opady wystąpią na pewno na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, ziemi świętokrzyskiej, nad Małopolską i na Górnym Śląsku. Nad województwem warmińsko-mazurskim i mazowieckim będą mieszać się z opadami deszczu. Z uwagi na spodziewane ujemne temperatury na drogach może być wyjątkowo ślisko i niebezpiecznie! W pozostałych regionach Polski tak jak w ciągu dnia możliwe będą lokalne i słabe komórki z opadami deszczu.

O ile w ciągu dnia temperatury będą trzymały się powyżej 0 stopni, tak wieczorem na wschodzie będą szybko spadać do ujemnych wartości, powodując utrzymywanie się pokrywy śnieżnej.

12:00 vs 18:00

Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej do końca soboty

Grafiki: meteomodel.pl , meteologix.com