Weekendowa prognoza pogody – podmuch ciepła z domieszką opadów deszczu

Opublikowano 9 kwietnia 2021 o godz. 17:46

Cyrkulacja powietrza uległa zmianie. W piątek do kraju zaczęła dopływać ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Zmiana ta szybko została zauważona po odczytach temperatur, zmianie kierunku wiatru jak i stabilnej pogodzie w postaci braku opadów deszczu w trakcie piątkowego dnia. Ocieplenie będzie jeszcze bardziej odczuwalne w sobotę, choć kosztem występowania opadów w niektórych regionach Polski. W niedzielę pogoda praktycznie w całym kraju będzie już stabilna, zaś temperatury wyraźnie wysokie, ocierające się nawet o 20 stopni Celsjusza.

Wędrówka ciepłych sektorów powietrza nad Europą w okresie piątek – niedziela

Popołudniowy, piątkowy rozkład temperatur nad Polską i państwami graniczącymi od zachodu i południa

Sobota – aktywny front ciepły. Wysokie temperatury, ale nie wszędzie. W ciągu dnia możliwe opady deszczu. 

W sobotę nad Polskę nasunie się strefa frontu ciepłego, zaś w północno-wschodniej części wycinek frontu chłodnego. Przed strefą frontu ciepłego zalegać będzie jeszcze chłodniejsze powietrze, natomiast za frontem dopływać będzie wyraźnie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Linia tych dwóch mas powietrza będzie biegnąć mniej więcej od zachodu przez częściowo centrum w kierunku północno wschodnim. Widać to doskonale na prognozie popołudniowych temperatur modelu ECMWF przez meteologix.com. Dzięki zastosowaniu mocno kontrastowej skali kolorystycznej, widać wyraźnie, że sobota będzie najcieplejsza w szczególności na południu, południowym wschodzie, częściowo centrum, na wschodzie i częściowo północnym wschodzie. Strefa najniższych temperatur biec może orientacyjnie od zachodu w kierunku centrum, ale ze skrętem na północny wschód.

W strefie ciepła będziemy mieli temperatury od 11°C/12°C przez 14°C/16°C do maksymalnie 17°C/18°C. Najwyższe temperatury odnotowane mogą być w obszarze województwa małopolskiego. Najniższe temperatury prawdopodobnie wystąpią w pasie od województwa lubuskiego w kierunku wielkopolskiego i dalej nad Mazowsze oraz Warmię i Mazury. Tutaj popołudniu możemy liczyć na 7°C/10°C. Powodem tego będzie występowanie chłodniejszej masy powietrza, ale także zachmurzenie całkowite, ograniczające słońce. W przypadku pogodniejszego nieba, z pewnością w tych regionach było by powyżej 10°C

Prognoza popołudniowych temperatur w sobotę – model ECMWF

Aktywność frontu objawiać będzie się wspomnianymi w tytule opadami deszczu. Do południa opady deszczu przechodzące w opad z przelotnego na ciągły, występować będzie głównie na zachodzie i północy kraju (województwa: lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie).  Przejaśnienia będą natomiast pojawiać się na południu, południowym wschodzie, wschodzie i częściowo północnym wschodzie. Więcej chmur zacznie nasuwać się na południowy zachód i centrum kraju, zaś przejaśnienia mogą zacząć uwidaczniać się wzdłuż linii wybrzeża.

Warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia silniejszego wiatru na południu i południowym wschodzie. Na nizinach porywy będą zbliżały się do 50 km/h natomiast na Podkarpaciu zwłaszcza na południu i wysoko w górach od 70 km/h w górę.

Prognozowane opady deszczu o i poziom zachmurzenia w sobotę  – godzina 08:00 i 12:00 (model UMPL)

Popołudniu aktywność frontu ma się zmniejszać. Opady deszczu będą wędrowały głównie na północny wschód kraju, przechodząc niewielkimi pasmiami przez centrum i południowy zachód. Przejaśnienia będą kontynuowane wzdłuż województw nadmorskich, natomiast wzrost zachmurzenia w stosunku do pierwszej części dnia prognozowany jest dla północnego wschodu, centrum i wschodu. W miarę pogodnie powinno być częściowo na  południowym wschodzie i południu.

Prognozowane opady deszczu o i poziom zachmurzenia w sobotę  – godzina 16:00 i 20:00 (model UMPL)

Niedziela – podmuch ciepła bez wyjątków. Wysokie temperatury we wszystkich regionach kraju

W niedzielę front ciepły odsunie się poza Polskę, pozwalając na wkroczenie strumienia ciepła nad wszystkie regiony. Temperatura powietrza w większości kraju kształtować ma się na poziomie 15°C/18°C jednak możliwe będą wzrosty dochodzące do 19°C

Prognoza popołudniowych temperatur w niedzielę – model ECMWF

Opady deszczu w niedzielę będą lokalne i przelotne. Poranek na północy może zaznaczyć się jeszcze pasmem chmur frontu ciepłego, który będzie odsuwał się na północ w ciągu dnia. Słabo popadać może głównie na krańcach. Na południe od linii chmur będą postępować rozpogodzenia z występowaniem zachmurzenia wysokiego (cirrusy). W drugiej części dnia więcej chmur może pojawić się we wschodniej połowie kraju oraz od południa przez centrum po północ. W tych regionach także pojawi się silniejszy wiatr w porywach od 40 do 60 km/h, dochodzące do 70 km/h na południowym wschodzie i nawet 100 km/h (lokalnie nawet więcej) w górach Małopolski i Podkarpacia. Wieczorem lokalne opady mogą zdarzyć się wzdłuż zachodniej granicy Polski.

Prognozowane opady deszczu o i poziom zachmurzenia w niedzielę  – godzina 08:00, 12:00, 16:00 i 20:00 (model UMPL)

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, infoclimat.fr, wxcharts.com