Odwilż nad Polską. W środę zbliżmy się do rekordu temperatury maksymalnej dla lutego

Opublikowano 23 lutego 2021 o godz. 20:38

Środa to kolejny dzień dominacji ciepłego sektora nad Polską. Część prognoz wskazuje jednak, że może być to wyjątkowo ciepły dzień jak na luty, choć szczerze mówiąc temperatury powietrza na poziomie kilkunastu stopni na plusie są i tak dużą anomalią. Dokładniejsze modele numeryczne wskazują jednak na możliwość wystąpienia temperatur na poziomie 20 stopni Celsjusza nawet z niewielkim przekroczeniem tej bariery. Informacja ta jest o tyle istotna, że temperatury na tym poziomie będą już blisko oficjalnego rekordu absolutnego ciepła dla lutego. Nawet jeśli nie zostanie pobita granica 21,4°C, to istnieje duża szansa na zajęcie co najmniej trzeciego miejsca w tabeli.

Top 3 najwyższych, maksymalnych temperatur powietrza odnotowanych w lutym (źródło: meteomodel.pl)

Prognozy temperatur

Potencjalne temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza możliwe będą na obszarze Dolnego Śląska lub południowej części Opolszczyzny. Takie sygnały wskazuje model ECMWF (opolskie) oraz najdokładniejsza wersja modelu SwissHD (dolnośląskie). Warto zwrócić uwagę, że wysokie temperatury prognozuje także model ICON (grafika 3) z temperaturami do 19 stopni Celsjusza w Lubuskiem.

Prognoza temperatur powietrza na obszarze Dolnego Śląska i regionów ościennych – model SwissHD, ECMWF, ICON

W szerszej perspektywie – temperatury powietrza dla Polski. Porównanie prognoz modelu GFS i ECMWF. Jak widać bardzo ciepło będzie także na południu, w centrum, zachodzie i północnym zachodzie. Chłodniej zapowiada się wzdłuż wschodniej połowy kraju, choć model ECMWF nie jest w tej kwestii do końca zgodny z prognozą reprezentowaną przez obliczenia GFS-a.

Dlatego dorzucamy do porównania wynik EMSa

Grafiki: meteoprognoza.pl, meteologix.com, meteomodel.pl