W czwartek powrócą opady śniegu, możliwe niebezpieczne opady marznące!

Opublikowano 8 grudnia 2020 o godz. 19:01

Przed nami kolejny epizod z szansami na opady śniegu w większej części kraju. Podobnie jednak jak w przypadku ostatnich opadów na zachodzie, nie prognozuje się dużego przyrostu pokrywy śnieżnej, ponieważ same opady również będą miały na ogół natężenie słabe, a tylko miejscami umiarkowane. Oprócz opadów śniegu czwartek przynieść może kolejną porcję niebezpiecznego zjawiska gołoledzi związanego z marznącymi opadami deszczu.

W nadchodzących dniach nad Europą postępować będzie rozwój strefy obniżonego ciśnienia, w której to wędrować będą płytkie niże z własnymi układami frontów atmosferycznych. Czwartkowy przebieg pogody będzie uzależniony od jednego z takich układów, który choć słabo widoczny na mapach barycznych, będzie stopniowo kroczył z południa Europy, wkraczając do nas od strony naszych południowych sąsiadów w trakcie czwartkowego dnia, zaś przed wejściem samego centrum niżowego, w pierwszej kolejności nad krajem przewędruje jego układ frontu atmosferycznego

Płytki niż widoczny jako pętla izobaryczna w czwartkowych godzinach wieczornych

http://vojvodinameteo.rs

 

Podgląd na możliwą sytuację synoptyczną w czwartek – obszar Polski południowo-wschodniej pod wpływem frontu zbliżającego się od południa ośrodka niżowego (widocznego jako litera T od niemieckiego Tiefdruckgebiete oznaczającego obszary obniżonego ciśnienia)

http://dwd.de

Czwartkowe opady śniegu – szczegóły

Aktualne prognozy numeryczne wskazują, że strefa opadów śniegu i marznącego deszczu obejmie południowy wschód, południe, wschód, częściowo centrum, a następnie północny wschód i północ. Strefa będzie prawdopodobnie wędrowała w takiej kolejności.

Strefa opadów wkroczyć ma w czwartkowy poranek w pierwszej kolejności nad obszary południowej Polski, gdzie szczególnie na Podkarpaciu może cechować się intensywnymi opadami marznącymi. Na poniższej mapie przedstawiającej symulację ułożenia opadów i ich rodzajów, oznaczono je kolorem czerwonym. Jak widać szansa na gołoledź obejmą praktycznie cały pas od Podkarpacia po Opolszczyznę z dalszą tendencją wędrowania na północ. Opady śniegu na ten moment miały by jeszcze być mało znaczące (odcień niebieski) i pojawić mogły by się w tym przypadku na Lubelszczyźnie i częściowo w regionach Śląska i Opolszczyzny.

Symulacja ułożenia opadów i ich rodzajów w czwartek na godzinę 07:00 (czerwony – marznący deszcz, zielony – deszcz, niebieski – śnieg)

http://meteologix.com

Kilka godzin później strefa zacznie swoją wędrówkę na północ. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem występować będą głównie na Lubelszczyźnie, zaś w pozostałych regionach głównie opady mieszane, opady deszczu, zanikające opady marznące i miejscami słaby śnieg (np. Opolszczyzna)

Sytuacja na godzinę 10:00 wg modelu ECMWF

W kolejnych godzinach strefa będzie wykazywała się głównie słabymi i umiarkowanymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem rozciągając się po południu od południowego-zachodu przez centrum po północny wschód. Największe natężenie opadów miało by mieć miejsce na północnym wschodzie (podlaskie, północ Mazowsza, warmińsko-mazurskie) i północy (kujawsko-pomorskie).

Wędrówka strefy opadowej od godziny 12:00 do 18:00 (jasnoniebieski – słabe opady śniegu, ciemniejszy niebieski – umiarkowane opady śniegu, bladopomarańczowy – opady mieszane, zielony – deszcz)

Dla porównania poniżej aktualna prognoza warszawskiego modelu ICM UM na godzinę 16:00. Widać wyraźnie, że największe szanse na opady śniegu prognozowane są dla północnego-wschodu z trajektorią na północną część Polski. Słabsze opady wystąpią od centrum po południowy wschód (prawdopodobnie nie stworzą one pokrywy)

http://mapy.meteo.pl

Porównanie grubości pokrywy śnieżnej do końca czwartku. Największy wzrost na północnym wschodzie Polski

http://meteologix.com