Układ niżowy Gudrun – deszczowa sobota z aktywnymi frontami atmosferycznymi

Opublikowano 22 maja 2020 o godz. 20:27

W trakcie soboty przez obszar Polski prognozuje się przejście pogłębionej osi zatoki obniżonego ciśnienia związanej z dosyć mocno rozbudowanym wirem niżowym, którego centrum znajdzie się jutro między Irlandią, a Islandią. Analizowany układ baryczny posiadać będzie bardzo dobrze rozbudowany system frontów atmosferycznych, które w trakcie jutrzejszego dnia, a następnie wieczorem i w nocy z soboty na niedzieli będą przynosić liczne opady deszczu o charakterze wielkoskalowym, ciągłym.

Prognozowana sytuacja nad Europą- sobota 12UTC. Wyraźnie zaznaczono na jutro wpływ okludującego się frontu atmosferycznego nad Polską, który w południowej części kraju rozbijać będzie się na front chłodny i poprzedzający go ciepły.

Strefa frontowa i związane z nimi opady deszczu będą przemieszczać się w szerokości całego kraju. Wejście opadów deszczu nad terytorium Polski będzie miało miejsce już w trakcie tej nocy, jednak opady na dobre wkroczą dopiero o poranku nad województwa graniczne (zachodniopomorskie > dolnośląskie). Do południa opady przemieszczą się nieznacznie na wschód osiągając pas od województwa pomorskiego przez kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dalej nad Dolny Śląsk i Opolszczyznę. W regionach położonych na wschód od strefy deszczowej obserwować będziemy narastające zachmurzenie pietra wysokiego, średniego i finalnie niskiego. Do wieczora front przesunie się o kolejną odległość w kierunku wschodnim przynosząc deszcz w województwie łódzkim, śląskim, opolskim i częściowo świętokrzyskim. W strefie za frontem w obszarach gdzie oddziaływał on przed południem, prognozuje się rozwój rozproszonych komórek opadowych z silnymi opadami deszczu. Zjawiska burzowe są możliwe głównie nad województwem zachodniopomorskim i lubuskim. Do północy nad województwami południowymi dojdzie do uformowania się rozległej, wielkoskalowej strefy opadów o silniejszym natężeniu. Będzie ona w trakcie nocy z soboty na niedzielę rozszerzać i przemieszczać się dalej na wschód.

Aktywność opadów deszczu na przestrzeni całego dnia – model UMPL 4km

Co z temperaturami? Poza bezpośrednią strefą oddziaływania frontu atmosferycznego będzie dosyć ciepło – od 16 nawet 19 (lokalnie 20) stopni Celsjusza. Na godzinę 12Z najchłodniej ma być szczególnie od województwa pomorskiego przez kujawsko-pomorskie po wielkopolskie – od 9 do 12 stopni. Do północy najwięcej deszczu spadnie szczególnie od województwa dolnośląskiego po śląskie – od 10 do miejscami nawet 20 mm.

Prognoza zasięgu możliwości wystąpienia burz – największe szanse dla obszaru województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego