Tygodniowy przegląd prognoz pogody. Początkowo bardzo ciepło z zimowym akcentem w drugiej połowie tygodnia.

Opublikowano 28 lutego 2021 o godz. 20:16

Rozpoczynamy marzec, czyli początek meteorologicznej wiosny. Kalendarzowa przyjdzie do nas 21 dnia miesiąca, zaś obie te daty sugerują nam wyraźnie, że czas dominacji zimowych warunków będzie przemijał. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że epizody zimowe nadal będą się zdarzać i wydarzeń za tym idących (opady śniegu, mróz) należy oczekiwać nawet do końca miesiąca, a przy specyficznych sytuacjach synoptycznych dalej także w kwietniu. Prześledźmy więc warunki pogodowe w nadchodzących dniach.

Sytuacja synoptyczna nad Polską

Nadchodzący tydzień będzie cechował się zdecydowanie dominacją ośrodków wysokiego ciśnienia nad Europą, w tym naturalnie na terenie Polski. Co najmniej do środy nie są dostrzegalne żadne istotne zmiany, które mogły by świadczyć o zróżnicowanym charakterze pogody. W tym wypadku pierwsze dni nowego tygodnia będą mijać pod wpływem wyżu z polem wysokiego ciśnienia, na ogół brakiem opadów deszczu lub opadami drobnymi/mżawka, ale i możliwością rozwoju chmur oraz mgieł. Obszary pogodne również powinny się pojawić, choć będą prawdopodobnie w mniejszości.

Kształtowanie się pola barycznego nad Europą od poniedziałku do niedzieli (01-07.03)

Zmiany dostrzegalne są w czwartek, gdzie dosyć czytelnie widać nasuwający się obszar zatoki związanej z niżem znad Rosji. Wtedy to przez kraj przetaczać będzie się strefa frontowa, za którą rozpocznie się spływ zimnych mas powietrza z północnej części Europy.

Stabilna pogoda na początku tygodnia

Od poniedziałku do środy modele numeryczne prognozują stabilną pogodę jednak w towarzystwie znacznego udziału zachmurzenia i mgieł. W poniedziałek słabe opady mżawki możliwe są na południowym wschodzie w pasie od Lubelszczyzny po Podkarpacie i Małopolskę. Wysoko w Bieszczadach możliwy będzie słaby opad śniegu. Mgły mogą rozwijać się w pasie od północy w kierunku centrum. Przejaśnienia możliwe będą na północnym wschodzie.

We wtorek przebieg pogody może wyglądać podobnie jak w trakcie niedzieli 28.02. Więcej przejaśnień i rozpogodzeń pojawić mogło by się od południowego zachodu po południowy wschód, natomiast narastające zachmurzenie i mgły wystąpiłyby szczególnie w pasie Polski północnej. Środa miałaby odznaczać się ponownie większym udziałem zachmurzenia nad większością kraju.

Warto jednak zaznaczyć, że prognozowane zachmurzenie nie musi występować w takiej postaci. Rzeczywisty obszar chmur i rozpogodzeń może odbiegać mniej lub bardziej od symulacji np. na korzyść pogodniejszego nieba. W analizowanym okresie z pewnością będziemy mieli praktycznie brak znaczących opadów atmosferycznych.

Prognoza modelu UMPL na poniedziałek, wtorek i środę. Zachmurzenie i opady

Naturalnie temperatury powietrza utrzymają się na wyraźnie dodatnim poziomie, jednak nie będą to aż tak wysokie wartości jakie pojawiały się w szczytowej fazie ocieplenia sprzed kilku dnia. Mimo wszystko, w poniedziałek na północnym zachodzie, północy i częściowo północnym wschodzie temperatury mogą wahać się od 7 do 9°C i 5/7 °C w pozostałych regionach. We wtorek wzrost temperatur odczuwalny będzie od południowego zachodu po południowy wschód, ale także od zachodu w kierunku centrum. Temperatury w opisywanych regionach mogą zbliżyć się nawet do 10/12°C. W środę sektor ciepła prawdopodobnie ograniczy się do południowego zachodu i południa, ale jednocześnie potencjalne maksimum temperatur urośnie nawet do 14°C.

Prognozy temperatur powietrza na poniedziałek, wtorek i środę – model ECMWF

W czwartek nad Polską rozpocznie się adwekcja zimnego powietrza związana ze zmianą cyrkulacji na północną. Za frontem chłodnym szerokim strumieniem będzie spływać wyraźnie zimniejszy strumień powietrza najprawdopodobniej pochodzenia arktycznego/arktycznego-morskiego. Wymiana mas powietrza objawiać będzie się początkowo małą aktywnością od strony opadów, jednak stan ten prawdopodobnie ulegnie zmianie w piątek lub nocą z czwartku na piątek, gdy zaczną występować opady śniegu.

Grafika 1: Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek – wkroczenie chłodnego frontu nad Polskę

Grafika 2: Prognozowane rozlokowanie mas powietrza nad Europą w czwartek – widoczne zbliżanie się zimnego strumienia nad obszar Polski

Prognozowana aktywność opadów w czwartek w ciągu dnia oraz nocą – na ogół rozproszone opady mżawki w wielu regionach kraju. Nocą możliwe opady śniegu na północy. 

Według aktualnych prognoz apogeum aktywnosci frontu przypadnie jednak w piątek, choć tutaj dokładna pora jest kwestią otwartą. Może być to wyraźnie pora poranna albo około południa i tuż po południu. Dosyć prawdopodobny wydaje się jednak obszar od południowego zachodu po południowy wschód, gdzie bardzo dobrze odzwierciedla to prognoza modelu ICON-EU. Przy tej intensywności opadów może pojawić się pokrywa śnieżna, ale ochłodzenie nie będzie aż tak dogłębne by móc ją utrzymać w kolejnych dniach. Najprawdopodobniej świeża pokrywa zatrzyma się tylko w górach i na pogórzu.

Pasmo opadów śniegu w piątek – prognoza modelu ICON-EU

Na północy Polski model UMPL wskazuje na szansę wystąpienia wzmożonej konwekcji objawiającej się przechodzeniem punktowych komórek z chwilowo intensywnymi opadami śniegu. Jak widać powyżej, wariant ten nie jest prognozowany przez model UMPL.

Prognoza pokrywy śnieżnej w niedzielę wg modelu Swiss-MRF

Pomimo spodziewanego zejścia strumienia zimniejszego powietrza w weekend, temperatura powietrza na poziomie 2m będzie nadal z bardzo dużym, niemal pewnym prawdopodobieństwem powyżej 0 stopni Celsjusza, co potwierdza zdecydowanie model ECMWF. Prognozy na okres weekendu wykluczają póki co szansę na wyraźne opady atmosferyczne.

Prognozowany przedział temperatur nad Polską w sobotę i niedzielę

Infografiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, wxcharts.com, dwd.de, vojvodinameteo.rs