Środa – krótkotrwałe ocieplenie z opadami deszczu i burzami

Opublikowano 14 lipca 2020 o godz. 19:56

W środę nad obszar Polski prognozowane jest zejście zatoki niżowej z przemieszczającym się wewnątrz niej frontem atmosferycznym. Zatoka ta szczególnie zaznaczy swoją obecność na zachodzie kraju, gdzie po południu i wieczorem wędrować będzie zokludowany front atmosferyczny mający przynieść opady deszczu z możliwymi zjawiskami burzowymi – nie będą one jednak silne, choć na ich trasie sumy opadowe mogą uplasować się nawet w okolicach 25 mm przy nieco silniejszych porywach wiatru.  Zejście zatoki niżowej wymusi także chwilowe wtłoczenie do Polski bardzo ciepłej masy powietrza, ale o niedużym zasięgu oddziaływania i trwania. W efekcie czego już w czwartek po przejściu frontu ponownie się ochłodzi.

Na środę wyznaczono trzy strefy z różnym typem pogody. Wyznaczone są one w sposób orientacyjny, zaś najważniejsze wydarzenia pogodowe będą miały miejsce w obszarze A. Im bardziej na wschód, tym zmienność warunków pogodowych będzie spadała do poziomu marginalnego.

We wszystkich strefach do południa pogoda powinna być dosyć stabilna z szybkim wzrostem temperatur powyżej 20 stopni Celsjusza. Zachmurzenie tuż po południu lub jeszcze przed południem zacznie wyraźniej narastać na zachodzie kraju w strefie A, przy bardzo małej ilości chmur w pozostałych dwóch obszarach. W ciągu kolejnych godzin popołudniowych prognozuje się początkowo powstanie kilku komórek burzowych od województwa zachodniopomorskiego po dolnośląskie wraz z wędrującą strefą grubego zachmurzenia i przelotnych opadów deszczu. Najaktywniejsze burze wystąpić mogą od województwa lubuskiego w kierunku Pomorza zachodniego. Tutaj nie wyklucza się powstania linii burz wielokomórkowych z intensywnymi opadami deszczu dochodzącymi do 30 mm, a także możliwych przypadków niewielkich superkomórek z porywami wiatru do 70 km/h. Taka suma szczególnie na obszarze miejskim może przyczynić się do miejscowych zalań ulic. Niewykluczone, że u podstawy chmur burzowych mogą rozwijać się zalążki trąb powietrznych. Mniejsza aktywność frontu będzie miała miejsce w województwie dolnośląskim, ale także i tu rozwinąć mogą się lokalne burze w towarzystwie zwykłych opadów deszczu. Front będzie powoli przemieszczał się na wschód i prawdopodobnie dopiero bliżej wieczora głównie opady deszczu wejdą nad obszary województwa wielkopolskiego, a także opolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Szansa na burze będzie tutaj dużo mniejsza, choć lokalnych wyładowań nie można wykluczyć.

W strefie B pogoda będzie mocno stabilna. Brak frontu i suchsze warstwy powietrza będą hamować rozwój burz. Powstać mogą głównie rozproszone komórki z przelotnym deszczem. W wyznaczonej strefie powstać mogą 1-2 słabe i krótkotrwałe burze lecz prawdopodobieństwo tego scenariusza jest niskie.

Na wschodzie w strefie C od rana do wieczora pogodnie i słonecznie. Front tutaj dotrze w czwartek.

Nocą z środy na czwartek front atmosferyczny będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim. W czwartek przyniesie on opady deszczu i burze szczególnie w obszarach północno wschodniej części kraju.

Spodziewane temperatury

Kulminacja ciepła ma mieć miejsce na godzinę 14 szczególnie w obszarach Wielkopolski, kujawsko-pomorskiego i Mazowsza. Tutaj model ICON wskazuje na temperatury nawet 27 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach temperatury mocno wyrównane osiągające przeważnie poziom powyżej 23 stopni Celsjusza.

Dane graficzne: meteomodel.pl