Odcięty niż baryczny – sobota z opadami deszczu i niewykluczonymi burzami na południu Polski

Opublikowano 5 kwietnia 2019 o godz. 16:50

Obecnie z nad obszaru północnej części Włoch w kierunku Polski wędruje płytki, odcięty niż baryczny zbudowany z bańki chłodniejszego powietrza. W ciągu nadchodzących 24 godzin będzie on wędrował przez obszar Chorwacji, Węgier i Słowacji, by jutro w godzinach popołudniowych i wieczornych nasunąć się nad obszar południowej części Polski, stopniowo ulegając zanikowi. Zanim jednak zniknie on z map topografii barycznej, przyniesie umiarkowane, a miejscami chwilowo silniejsze opady deszczu typu wielkoskalowego. Z punktu widzenia bardzo niekorzystnej sytuacji hydrologicznej jaka panuje nad obszarem Polski, jest to scenariusz jak najbardziej pożądany. Z drugiej strony opady pojawią się głównie nad obszarem południowo wschodnim obejmując obszary 5 województw (wg obecnych prognoz). W pozostałej części wciąż sucho i ciepło.

Według analizy modelu GFS z godziny 06Z omawiany niż baryczny zbliży się nad południową część kraju jutro po południu, migrując z nad obszaru Słowacji, co obrazują dosyć wyraźnie mapy geopotencjału [1].

Obecność niżu można także odczytać z prognoz poziomu temperatury środkowej części troposfery (wysokość izobaryczna 500 hPa ~5,5 km). Nad południu Polski widać bańkę chłodniejszego powietrza niżu barycznego z temperaturą obniżoną do poziomu -27/-28 stopni Celsjusza przy otoczeniu -22/-23 [2].

Opady deszczu zaczną występować tuż po południu głównie w paśmie górskim, zaś z biegiem kolejnych godzin rozprzestrzenią się one nad większością województw Polski środkowo południowej i południowo wschodniej. Po zachodzie słońca zaczną one migrować w kierunku północno wschodnim. Opady wystąpią od województwa śląskiego po podkarpackie, a także od świętokrzyskiego po lubelskie. Prognozy dotyczące sumy opadów są niestety mało satysfakcjonujące. Będzie to zaledwie 5-10 mm licząc do niedzielnego poranka

Ułożenie i intensywność opadów deszczu – sobota godzina 18UTC (model ICON-EU) [3]

W obrębie niżu i opadów wielkoskalowych istnieje możliwość rozwoju lokalnych ośrodków burzowych. Te mogą w godzinach popołudniowych rozwinąć się głównie w województwach południowych. Wstępnie szacuje się, że będą to obszary województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Całkowita suma opadów (mm) liczona do godziny 06Z w niedzielę [4]

 

[1] http://www1.wetter3.de/animation.html

[2] https://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/00

[3] http://wxcharts.eu

[4] http://kachelmannwetter.com/de/modellkarten/euro/polen/