Sobota przyniesie w końcu więcej słonecznych chwil oraz zanik opadów

Opublikowano 7 sierpnia 2021 o godz. 07:48

Ostatnie dwie doby odznaczyły się ulewnymi opadami deszczu. Sobota zapowiada się jednak z dużą dawką rozpogodzeń i zanikiem opadów. Ośrodek niżowy odpowiedzialny za załamanie pogody w kraju, odsuwa się definitywnie na północ od Polski.

W ciągu dnia aktywny ośrodek niżowy będzie kierował się dalej w kierunku północnym, będąc jeszcze wpływowym na warunki w północno wschodniej części kraju (warmińsko-mazurskie, podlaskie, częściowo mazowieckie). Nasz kraj nadal pozostanie w strefie obniżonego ciśnienia, choć w obszarze Bałkanów rozwinie się niezbyt mocna strefa wyżowa, która krańcami zbliży się do południowo-wschodniej Polski

Prognoza pola ciśnienia na godzinę 09 – widoczny ośrodek niżowy nad państwami bałtyckimi

W ciągu dnia zachmurzenie nad Polską będzie małe i umiarkowane. Na niebie przewidywana jest wędrówka pasm zachmurzenia piętra średniego i niskiego, a miejscami na północnym zachodzie także wysokiego. Nie zabraknie jednak obszarów, gdzie niebo będzie całkowicie wolne od chmur. Według modelu UMPL, po godzinie 16:00 nie powinny występować opady deszczu, aczkolwiek słaba konwekcja od północnego zachodu przez centrum po wschód nie jest wykluczona – w efekcie lokalne i słabe komórki z chwilowymi, słabymi opadami będą możliwe.

Nie przewiduje się silniejszych porywów wiatru. Według modelu ICON porywy powinny kształtować się na poziomie 30-45 km/h. Najwyższe temperatury odnotowane będą na zachodzie i południu Polski w przedziale 24-26 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie 22/24 st.C, zaś jedynie na krańcach północno-wschodnich około 21 st.C.