Silna wichura z porywami powyżej 100 km/h zmierza nad Wyspy Brytyjskie

Opublikowano 19 sierpnia 2020 o godz. 11:55

Nad obszarem Atlantyku rozwinął się silny, wielocentryczny niż baryczny, który stopniowo zbliża się do regionów Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jak na sierpień będzie to dosyć głęboki pod względem spadku ciśnienia układ baryczny, który wg aktualnych prognoz przynieść może silną wichurę szczególnie na obszarze Irlandii i Wielkiej Brytanii. Niektóre z prognoz wskazują na możliwość wystąpienia wręcz ekstremalnych porywów wiatru dochodzących do 150-160 km/h nie tylko na samych krańcach, ale nawet wgłębi lądu!

Wichura w pierwszym etapie przypaść ma szczególnie dla regionów Irlandii w trakcie nadchodzącej nocy z środy na czwartek, gdy układ baryczny z największym zróżnicowaniem ciśnienia po swojej południowo wschodniej/wschodniej części wkroczy na ląd. Całościowy rozmiar niżu będzie ogromny i będzie miał realny wpływ na przebieg pogody nie tylko nad Wyspami Brytyjskimi, ale także nad regionami południowo zachodnimi, zachodnimi i wschodnimi Europy. Nie przyniesie on co prawda gwałtownych porywów wiatru, ale zaciągnie rozległy strumień gorącego powietrza zwrotnikowego.

Prognozowane ułożenie potężnego niżu barycznego w nocy z środy na czwartek – model ECMWF

Pracownicy instytutu meteorologicznego z Berlina nadali już nazwę gwałtownemu układowi – Jantra

Prognozy modeli numerycznych

Wichura uderzy w trakcie nadchodzącej nocy oraz podczas czwartkowego poranka. Wiatr ma uderzyć może nad całościowy obszar Irlandii oraz nad zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii. Najbardziej ekstremalny wariant prognozuje model ECMWF, który wgłębi Irlandii wskazuje na porywy przekraczające aż 140 km/h, a na południowym wybrzeżu nawet 160 km/h.

Porywy na godzinę 02:00, 05:00, 08:00 w czwartek

Wiele jednak będzie zależało od trajektorii niżu, co widać po prognozie modelu GEM, ograniczającego zasięg najgwałtowniejszych porywów do południowych i wschodnich krańców Irlandii, z najsilniejszymi porywami nad Morze Irlandzkie.

Porywy odpowiednio na godzinę 02:00 i 05:00 w czwartek

W czwartkowy dzień wiatr nie odpuści. Porywy wiatru w skali całej Irlandii mają wahać się od 80 do 100 km/h z lokalnymi przekroczeniami bariery 100 km/h. Ponadto po południu prognozuje się tutaj występowanie konwekcji z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. To na ich trasie mogą pojawiać się niszczące porywy wiatru.

Prognoza na czwartkowe popołudnie – prognozowane porywy wiatru na godzinę 14:00 (model ICON) oraz możliwe opady deszczu i burze (fioletowe punkty – model SwissHD)

Drugi etap wichury – piątkowe uderzenie silnego wiatru nad Wielką Brytanię

Strefa najgwałtowniejszych porywów w nocy z czwartku na piątek ma przesuwać się w kierunku Wielkiej Brytanii (centralna część), choć w przypadku Irlandii wzdłuż południowego i północnego wybrzeża nadal mogą pojawiać się porywy osiągające i przekraczające 100 km/h.

Prognoza przemieszczania się niżu barycznego Jantra w okresie 20.08 (15:00UTC) – 21.08 (21:00UTC) wraz ze spodziewanymi porywami wiatru w km/h (patrz skala dolna)

Prognozowane porywy wiatru przez model ICON-EU w piątek na godzinę 15:00. Nad zachodnią i północną częścią możliwe porywy w zakresie 100 – 130 km/h. W pozostałych częściach na ogół 70 – 90 km/h.

Układ niżowy w nocy z piątku na sobotę skieruje się na północny wschód w kierunku Morza Norweskiego. W piątkowy wieczór wichura ustanie nad całościowym obszarem Wysp Brytyjskich.