Przed nami najcieplejsze dni od początku tego roku. Lokalnie temperatury wzrosną nawet do 28 stopni Celsjusza

Opublikowano 9 maja 2021 o godz. 20:08

Najbliższe trzy dni owocować będą w wysokie temperatury nad naszym krajem – na tyle wysokie, że będą to najcieplejsze dni od początku roku po najchłodniejszym kwietniu od 27 lat. Strumień bardzo ciepłych mas powietrza, który będzie przepływał z południa na północ Europy, największy przyrost temperatur przyniesie na południu i zachodzie kraju. W pozostałych obszarach będzie również zauważalnie ciepło

Strumień ciepłych mas powietrza nad Europą we wtorek – prognoza modelu ICON-EU

Prognozy temperatur

W poniedziałek temperatury powietrza wahać mają się w przedziale od 19°C/20°C do 25°C, choć należy dopuszczać, że na południu i zachodzie może być nawet 26°C/27°C.

We wtorek temperatury urosną do jeszcze wyższych poziomów, osiągając maksymalnie 26°C/27°C z możliwymi przypadkami 28°C na południu i zachodzie kraju. W pozostałych regionach przeważnie od 20°C do 25°C

W środę nad wschodnia część kraju odnotuje spadek temperatur przeważnie do okolic 17°C, choć ze względu na możliwe pogodne niebo, ostatecznie temperatury mogą być tu o 1 a nawet dwa stopnie wyższe. Im bardziej na zachód, tym temperatury powietrza będą wzrastały do 23°C/24°C, a lokalnie także i 25°C. Uwaga – wstępnie w zachodniej Polsce pojawić mogą się aktywne burze z ulewnym deszczem.

Co dalej? 

Pytanie jakie należy sobie zadać brzmi: Czy to już trwałe nadejście ciepłej wiosny? Przeglądając prognozy widać, że od czwartku temperatury będą spadały, aczkolwiek nie do tak niskich poziomów, byśmy mówili o nawrocie zimnego okresu. Szacunkowo można założyć, że w kolejnych dniach przyszłego tygodnia (czwartek – niedziela), temperatury będą wahać się w przybliżonym poziomie od 14°C do 20°C, ale z większą szansą na opady deszczu i zachmurzenie – ich występowanie będzie determinowało, gdzie wystąpią obszary z wyższymi i niższymi temperaturami. Z racji, że prognozy opadów nie są ustabilizowane na tak daleki okres (mówimy o drugiej połowie przyszłego tygodnia), nie da się wskazać jednoznacznie w jakich regionach będzie na pewno cieplej/chłodniej. 

Z tego powodu poniższe grafiki (model ICON) są bardziej informacją podglądową, bo wyniki prognoz będą się jeszcze definitywnie zmieniały – nawet teraz między sobą różnią się dosyć znacząco.

Wątek pogody w drugiej połowie tygodnia będzie rozpisywany szerzej z upływem kolejnych dni

Prognoza modelu ICON na okres czwartek – niedziela. Temperatury powietrza (punk 14:00)