Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 28.08.21

Opublikowano 28 sierpnia 2021 o godz. 10:43

Możliwość rozwoju słabych burz obejmuje miejscami północ, północny wschód, a także południe i południowy zachód

W sobotę nasz kraj pozostanie pod wpływem słabnącego układu niżowego wraz z nieznacznie chwiejną, wilgotną masą powietrza polarnomorskiego. W drugiej części dnia ponownie rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami i lokalnie zjawiskami burzowymi.

W strefie >60% burze są najbardziej prawdopodobne, aczkolwiek ich liczebność będzie zapewne niska. Prognozuje się głównie zwykłe komórki burzowe z silnymi, ale przelotnymi opadami deszczu do 15/20 mm. Miejscami pojawić mogą się opady drobnego gradu o średnicy poniżej 2 cm. Opad gradu lokalnie może być intensywniejszy. Wiatr nie będzie zagrożeniem w trakcie przechodzenia burz. Nie przewiduje się porywów większych niż 60 km/h. Niewykluczona jest większe natężenie zjawisk w obszarach podgórskich i górskich w pasie od Dolnego Śląska po Górny Śląsk.

W regionach <60% przewiduje się głównie powstawanie komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu. Pojawienie się burz w tym obszarze jest mniej prawdopodobne, jednak w kilku przypadkach zapewne rozwiną się punktowe ośrodki z silniejszymi opadami deszczu.

W strefie <30% burze prawdopodobnie w ogóle nie wystąpią, aczkolwiek co najmniej jeden model numeryczny sygnalizuje taką ewentualność dla pozostałej części woj. wielkopolskiego. Generalnie w tej strefie mogą pojawić się słabe komórki opadowe, lecz ogółem pogoda w tym obszarze powinna być dosyć stabilna.

Niewykluczone jest pojawianie się zalążków trąb (lejki kondensacyjne) lub co najmniej jednego przypadku słabej trąby lądowej mającej pełen kontakt z ziemią.