Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 27.06.21

Opublikowano 27 czerwca 2021 o godz. 10:26

Możliwość rozwoju słabych burz obejmuje regiony wzdłuż południowej granicy oraz lokalnie na północy kraju

W niedzielę obszar Polski znajdować będzie się w strefie podwyższonego ciśnienia wraz z adwekcją ciepłej masy powietrza polarnomorskiego z zachodniej części Europy. Nad znaczną większością kraju przewiduje się stabilną pogodę. Jedynie na południu i lokalnie na północy nie wyklucza się słabych burz, ale z obniżonym prawdopodobieństwem wystąpienia tych zjawisk.

Wzdłuż północnej części Polski w drugiej części dnia wystąpi płytka konwekcja z przelotnymi i słabymi opadami deszczu. Nieco większa niestabilność w troposferze wystąpi na Pomorzu środkowym i w regionach okalających. W związku z tym możliwy będzie rozwój lokalnych i słabych komórek burzowych (1-2 przypadki w obszarze <60%). W strefie <30% pojawiać mają się głównie słabe opady deszczu. W przypadku ich powstania, możliwe będą intensywne opady deszczu o akumulacji 15-20 mm

Na południu szansa na powstanie burz utrzyma się głównie w regionach podgórskich i górskich (Sudety i Tatry). Być może kilka lepiej wypiętrzonych komórek pojawi się w głębi województwa śląskiego i małopolskiego, ale wciąż będą to zjawiska lokalne. Na pogórzu i w górach komórki burzowe mogą dodatkowo nieść opady drobnego gradu, zaś opady deszczu mogą być intensywne z podobnym zakresem potencjalnej sumy opadów jak na północy.

Przed wieczorem konwekcja powinna całkowicie wygasnąć na terenie kraju