Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 26/27.07.21

Opublikowano 26 lipca 2021 o godz. 21:10

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje częściowo południowo-zachodnią oraz południową część Polski w związku z możliwością pojawienia się większych układów burzowych z intensywnymi/ulewnymi opadami deszczu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje pas od południowego zachodu/zachodu przez południe i centrum po południowy wschód

Niskie prawdopodobieństwo słabych burz obejmuje pozostałe regiony kraju

Poniedziałkowy wieczór i noc z poniedziałku na wtorek mijać będzie pod wpływem kontynuacji szans na rozwój lokalnych burz w umiarkowanie chwiejnej i wilgotnej masie powietrza. Podobnie jak w ciągu dnia, burze mogą przybierać charakter lokalny/bardzo lokalny, niosąc miejscami zjawiska towarzyszące o intensywniejszym natężeniu.

W trakcie nadchodzącej nocy szansa na rozwój aktywniejszych i liczniejszych burz przypaść może dla obszaru południowej Polski, gdzie niewykluczone jest dotarcie aktywnych elektrycznie burz od strony południowej (Czechy/Słowacja). Nie da się jednoznacznie wskazać obszaru potencjalnie największego natężenia zjawisk, jednakże wysoka wodność troposfery ma koncentrować się szczególnie od województwa dolnośląskiego po śląskie i tutaj niewykluczone jest zagrożenie intensywnymi/ulewnymi opadami deszczu, a miejscami dodatkowo także silniejszego wiatru maksymalnie do 80 km/h. W rzeczywistości rozwój burz może jednak obrać nieco inny scenariusz (np. słabszy przebieg oraz inny obszar występowania – np. strefa poziomu 1 przesunięta bardziej na wschód i obejmująca nieco głębiej obszar w kierunku centrum). Sumy opadów mogą wahać się w przedziale 25-40 mm.

W obszarze okalającym strefę poziomu pierwszego warunki w trakcie całej nocy w teorii mogą pozwolić na rozwój izolowanych i na ogół dosyć lokalnych komórek burzowych. Nie przewiduje się znaczącego zagrożenia z ich strony, jednak jeśli powstaną, mogą być mocniej uwodnione, przez co sumy opadów osiągać mogą okolice 20 mm, a nawet nieco więcej.

W pozostałej części kraju prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie najniższe, jednak izolowane i bardzo lokalne komórki są możliwe przez całą noc – zwłaszcza bliżej obszaru prawdopodobieństwa >60%. Część burz powstałych w ciągu nocy do ranka może przedostawać się w obszary <60% – scenariusz ten nie jest mocno faworyzowany przez modele numeryczny, ale możliwy.