Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 26.07.21

Opublikowano 26 lipca 2021 o godz. 08:29

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla centralnej, wschodniej i częściowo północno-wschodniej Polski

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje pozostałą część kraju

Obszar Polski pozostaje w strefie obniżonego ciśnienia wraz z adwekcją gorącego i wilgotnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które będzie napływało z sektora południowego i południowo-zachodniego. W ciągu dnia głównie w centralnej i północno-wschodniej/wschodniej części kraju możliwy będzie rozwój wydajnych opadowo burz z ulewnymi opadami deszczu.

W strefie pierwszego poziomu zagrożenia prognozuje się rozwój pojedynczych burz z tendencją do łączenia się w większe układy wielokomórkowe. Z uwagi na miejscami bardzo wysoką wodność w troposferze, sumy opadów mogą przekraczać nawet 40 mm, co stanowi wysokie ryzyko występowania podtopień i zalań. Niewykluczony jest rozwój kilku superkomórek. Wówczas dodatkowo zagrożeniem może być grad do 3 cm oraz wiatr do 80 km/h.

W strefie poziomu podstawowego charakterystyka burz będzie podobna, miejscami siła może być zbliżona by zakwalifikować się do poziomu pierwszego. Przewidywane są burze jedno i wielokomórkowe z intensywnymi i ulewnymi opadami deszczu do 30 mm i opadami gradu 2/3 cm. Na tym obszarze zjawiska powinny być bardziej lokalne z największym prawdopodobieństwem powstania od południowego zachodu po południowy wschód.