Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 23/24.06.21

Opublikowano 23 czerwca 2021 o godz. 21:51

Pierwszy poziom zagrożenia wydany zostaje dla województwa dolnośląskiego i opolskiego w związku z możliwością pojawienia się ulewnych opadów deszczu i silnego wiatru

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje północny wschód kraju

W nocy z środy na czwartek nad obszary południowo zachodniej Polski prognozowane jest wkroczenie mezoskalowego systemu konwekcyjnego w postaci rozległej burzy wielokomórkowej obejmującej obszar województwa dolnośląskiego i opolskiego w tym samym czasie. Wejście burzy od Czech prognozuje się po północy, zaś o poranku układ wraz z opadami konwekcyjnymi obejmować będzie oprócz południowego zachodu, także regiony południowe. Choć układ może być nieco osłabiony, to zwłaszcza w strefie pierwszego poziomu zagrożenia mogą występować ulewne i długotrwałe opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru, raczej nie przekraczające 80 km/h, choć całkowicie nie można wykluczyć wyższych wartości – warunkiem będzie uformowanie się wyraźnych segmentów liniowych. Na terenach miejskich możliwe będą przypadki zalań.

Na północnym wschodzie lokalnie wciąż mogą rozwijać się komórki konwekcyjne oraz punktowe burze z silniejszymi opadami deszczu. Nie będą one już tak groźne jak za dnia – o ile w ogóle się rozwiną (stąd wydanie poziomu <60%).