Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 19.06.2021

Opublikowano 19 czerwca 2021 o godz. 12:13

Możliwość rozwojów słabych burz obejmuje krańce południowo-wschodnie oraz północno-zachodnie

W sobotę obszar zachodniej Polski dostanie się pod wpływ zatoki niżowej związanej z ośrodkiem znad Cieśnin Duńskich. Pozostałe regiony na ogół utrzymają się w polu wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Rosji. W strefie chwiejnych mas powietrza możliwy będzie rozwój na ogół mocno lokalnych burz z racji braku wyraźniejszych czynników inicjujących rozwój głębokiej konwekcji

W południowo-wschodniej Polsce burze powstawać mogą głównie wzdłuż regionów wschodniego Podkarpacia i południowo-wschodniej Lubelszczyzny. Burze będą przybierały postać odizolowanych komórek z intensywnymi opadami deszczu maksymalnie do 15 mm oraz umiarkowanym wiatrem. W obszarze prawdopodobieństwa 60% liczebność zjawisk będzie niska, jednak ich szanse w skali całego regionu południowo-wschodniej Polski najwyższe. W strefie <60% późnym popołudniem i wieczorem wędrować mogą opady konwekcyjne lub wygasające burze. Wystąpienie burz w tej strefie nie jest przewidywane przez większość prognoz numerycznych.

Na zachodzie burze możliwe będą wzdłuż linii Odry, jednak główna aktywność utrzyma się na terenie Niemiec. Większa szansa na pojawienie się co najmniej jednej, aktywnej komórki burzowej z intensywnymi opadami deszczu. W regionach okalających pojawić mogą się głównie lokalne opady konwekcyjne.