Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 13.07.21

Opublikowano 13 lipca 2021 o godz. 06:51

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje północno wschodnią część kraju w związku z możliwym rozwojem burz jedno i wielokomórkowych generujących ulewne opady deszczu i opadów dużego gradu

Obszar Polski pozostaje w strefie płytkiego obniżenia ciśnienia wraz z zalegającą, chwiejną masą powietrza i lokalnymi strefami zbieżności wiatru. W ciągu dnia największe zasoby niestabilnej i wilgotnej masy ograniczą się do północno-wschodniej Polski, gdzie przewiduje się rozwój aktywnych elektrycznie i mocno uwodnionych komórek burzowych z zagrożeniem od strony deszczu, wiatru i gradu.

Na obszarze pierwszego poziomu zagrożenia potencjał burzowy zacznie być wyzwalany już około południa. Przewiduje się rozwój pojedynczych burz o wysokiej aktywności elektrycznej, które będą generowały intensywne/ulewne opady deszczu. Szybko jednak burze będą łączyły się w grupy, aż do powstania jednego lub dwóch dużych klastrów szczególnie oddziałujących od Warmii i Mazur po Podlasie. Burze te mogą stanowić duże ryzyko występowania podtopień i zalań w związku ze spodziewaną akumulacją opadów na poziomie 30-40 mm, a punktowo mogą wystąpić przypadki do 50 mm. Wiatr w trakcie wędrówki burz nie powinien być aż tak silny, ale porywy w przedziale 70-80 km/h są wysoce prawdopodobne. Z racji dużej energii potencjalnej w troposferze, możliwe będą także przypadki opadów dużego gradu ze średnicą maksymalną w przedziale 3-4 cm (punktowo bryły mogą być większe).

Aktywność burzowa utrzyma się w przez całe popołudnie, przy czym wieczorem zacznie stopniowo słabnąć.