Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 11.08.21

Opublikowano 11 sierpnia 2021 o godz. 10:49

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje częściowo północną i wschodnią połowę kraju

Obszar Polski dostaje się pod wpływ obszaru wyżowego. Nad krajem nadal zalegać będzie chwiejne powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W regionach północy i wschodu Polski rozwijać będzie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

W strefie >60% przewiduje się rozwój głównie pojedynczych i rozproszonych komórek burzowych z największym natężeniem w północno-wschodniej części kraju. Mniejsza liczebność burz wystąpić może na południu Lubelszczyzny oraz we fragmentach woj. świętokrzyskiego. Zjawiska burzowe będą generowały przelotne opady deszczu o natężeniu silnym, jednakże nie przewiduje się większych akumulacji opadów (przeważnie poniżej 20 mm). Miejscami pojawić mogą się opady małego gradu (1,5 – 2 cm). W obszarach największego natężenia zjawisk (północ/północny wschód), burze mogą dodatkowo nieść silniejsze porywy wiatru do 60-70 km/h.

W strefie <60% występować może głównie konwekcja generująca wzrost chmur i przelotne opady deszczu. Jednakże kilka pojedynczych, słabych komórek burzowych może wystąpić w wyznaczonej orientacyjnie strefie – zwłaszcza bliżej granicy strefy >60%