Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 11.07.21

Opublikowano 11 lipca 2021 o godz. 10:52

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje południowy pas Polski z odchyleniem na wschód z racji możliwości rozwoju aktywnych elektrycznie burz z zagrożeniem od strony ulewnych opadów deszczu i opadów dużego gradu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje krańce południowo-wschodnie oraz północny wschód kraju

W niedzielę obszar Polski dostanie się pod wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego ułożonego wzdłuż wschodniej części kraju. Ponownie napływać będzie chwiejne i wilgotne powietrze, które wzdłuż wschodniej i południowej części kraju będzie polem do rozwoju popołudniowych zjawisk burzowych.

Na obszarze pierwszego poziomu zagrożenia przewiduje się początkowo rozwój izolowanych komórek burzowych, stopniowo łączących się w układy wielokomórkowe. Zjawiska burzowe mogą powstawać szczególnie na południu kraju nad województwem małopolskim i śląskim, gdzie ich liczebność w okresie prognozy będzie prawdopodobnie największa. Burze występować będą także w obszarach podgórskich oraz górskich. W regionach wschodnich zjawiska burzowe powinny być mniej liczne, ale wciąż dosyć aktywne. W strefie poziomu pierwszego burze mogą przynosić sumy opadowe rzędu 20-25 mm, zaś nad Małopolską nawet 30 mm, a na pogórzu i w górach >30 mm. Z racji podwyższonej chwiejności termodynamicznej, przewiduje się także opady gradu o średnicy 1,5 – 3 cm. Silniejsze prądy zstępujące w burzach mogą być przyczyną porywów wiatru prostoliniowego jednak nie powinny być one silniejsze jak 75 km/h. Późnym popołudniem większa liczebność burz może pojawić się na obszarze Dolnego Śląska, gdzie także wystąpić mogą ulewne opady deszczu o akumulacji dochodzącej do 30 mm Na obszarze podstawowego stopnia zagrożenia zjawiska powinny przynosić opady deszczu poniżej 20 mm z możliwym gradem 1-1,5 cm.

Z racji spodziewanych ulewnych opadów deszczu, możliwe będą incydenty związane z zalaniami i podtopieniami.