Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 20.05.23

Opublikowano 19 maja 2023 o godz. 22:54

Stopień podstawowy zagrożenia obejmuje regiony południowe i południowo-wschodnie, a miejscami także centralne i wschodnie

W sobotę nad obszary Polski zacznie napływać cieplejsza i zasobniejsza w wilgoć masa powietrza. W drugiej części dnia możliwe będzie powstanie burz, których głównym inicjatorem będą miejscowe strefy zbieżności wiatru. Głównej aktywności burz spodziewać należy się w obszarach >50% prawdopodobieństwa.

Obszar >50%

Największa szansa na powstanie burz obejmuje głównie pas od Podkarpacia po Małopolskę i południe Śląska. Burze ponadto mogą powstać we fragmentach województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. Zjawiska mogą rozwinąć się już około popołudnia, jednak zdecydowana większość rozwinie się w drugiej części dnia. Na trasie burz pojawią się umiarkowane i miejscami silne opady deszczu do 10-15 mm z niewykluczonym, drobnym gradem i umiarkowanym wiatrem. Przed wieczorem burze zdecydowanie powinny zaniknąć.

Obszar <50%

Na pozostałym obszarze konwekcja powinna być głównie w formie płytkiej tj. w postaci rozwiniętych komórek z przelotnymi opadami deszczu. Nie wyklucza się jednak powstania kilku izolowanych, krótkożyjących burz głównie od Lubelszczyzny w kierunku Mazowsza. Burze te będą jednak słabe i niegroźne, choć prawdopodobieństwo ich powstania będzie niskie.