Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 15.04.22

Opublikowano 15 kwietnia 2022 o godz. 06:49

Stopień podstawowy zagrożenia wydano dla obszarów południowych, południowo-wschodnich, centralnych i w mniejszym stopniu północnych i zachodnich

W piątek przez obszar Polski wędrować będzie front chłodny, przed którym nagromadzi się nieco chwiejniejsze i wilgotniejsze powietrze. W jego środowisku szczególnie w drugiej części dnia powstawać mogą lokalne burze o umiarkowanej intensywności, przeważnie nie stanowiące wyraźnego zagrożenia.

Strefa A (główna)

W tym obszarze możliwy jest rozwój największej liczby zjawisk burzowych w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem. Burze mogą początkowo tworzyć się w pasie od województwa opolskiego po łódzkie, zajmując stopniowo kolejne tereny z racji wędrówki na południowy wschód. Przewiduje sie powstawanie zwykłych komórek burzowych i z czasem niewykluczonych układów wielokomórkowych, choć o niedużym zasięgu. Na trasie spodziewane są umiarkowane i chwilowo intensywne opady deszczu, jednak akumulacja nie powinna być wyższa niż 15 mm. Miejscami spaść może drobny grad. Zagrożenie silnym wiatrem nie będzie jako tako występować. Lokalne wyładowania mogą pojawiać się także nocą zwłaszcza na południu i południowym wschodzie. Prawdopodobieństwo utrzymywać będzie się na poziomie umiarkowanym.

Strefa B

W strefie okalającej obszar główny, największe prawdopodobieństwo rozwoju burz obowiązuje dla terenów woj. kujawsko-pomorskiego, gdzie konwekcja i powstawanie pojedynczych burz może mieć miejsce już około południa. Charakterystyka zjawisk będzie zbliżona względem obszaru A. W pozostałych regionach strefy B prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie utrzymywać się na poziomie niskim/b.niskim – spodziewane są przede wszystkim przelotne opady deszczu.