Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 10.03.2023

Opublikowano 10 marca 2023 o godz. 06:30

Stopień podstawowy zagrożenia obejmuje obszary południowo-zachodniej, centralnej, południowej, południowo-wschodniej i wschodniej Polski

W piątek nad obszarem Polski przebiegać będzie odcinek ciepłego frontu atmosferycznego powiązanego z niżem barycznym znad Niemiec. Za frontem postępować będzie adwekcja ciepłego i wilgotnego powietrza polarnomorskiego, które miejscami będzie cechować się zwiększonym poziomem chwiejności termodynamicznej. W praktyce oprócz znaczącego ocieplenia w wybranych regionach, mogą pojawić się burze głównie w drugiej części dnia. Zjawiska powinny być lokalne i na ogół słabe.

Strefa A

Na wyznaczonym obszarze w drugiej części dnia zgromadzi się masa powietrza o niskiej chwiejności CAPE do 500 J/kg, w środowisku której możliwe będzie powstanie kilku pojedynczych komórek burzowych lub niedużego układu wielokomórkowego wędrującego z południowego zachodu na północny wschód strefy i dalej w kierunku strefy B. Burze jeśli powstaną, nie będą silne. Mogą generować chwilowo mocniejsze opady deszczu i niewykluczony drobny grad. Prawdopodobieństwo rozwoju burz w strefie szacuje się jako umiarkowane. Część z komórek może wykazywać aktywność także wieczorem w trakcie dalszej wędrówki na północny wschód.

Strefa B

W pozostałych regionach zjawiska burzowe będą nieco mniej prawdopodobne, aczkolwiek szansa na pojedyncze komórki burzowe w drugiej części dnia tyczy się zwłaszcza obszarów zachodnich i południowo-zachodnich (lubuskie, wielkopolskie, zachodnia część dolnośląskiego). Rozproszone wyładowania mogą występować także w kierunku centralnej Polski i woj. kujawsko-pomorskiego. Wieczorem i nocą lokalne zjawiska burzowe nie są wykluczone także na Podkarpaciu zwłaszcza w strefie podgórskiej i górskiej, zaś na Lubelszczyźnie burze mogą powstawac w północno zachodniej i zachodniej części bliżej strefy A. Prawdopodobieństwo rozwoju burz dla strefy szacuje się jako niskie.