Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 22.05.21

Opublikowano 22 maja 2021 o godz. 09:20

Prognoza burz 22.05.21

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje północno zachodnią, północną i centralną część kraju

W sobotę pogoda nad Polską będzie kształtowana przez obszar obniżonego ciśnienia związanego z niżem znad Morza Północnego i frontu o charakterze pofalowanym, z główną aktywnością na wschodzie Polski. Do kraju zacznie dopływać chłodna i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego.

W ciągu dnia zjawiska burzowe formować będą się głównie w szerokim pasie północy, ale także i w głąb kraju w obszarach centralnych. Na wyznaczonym obszarze powstawać mogą burze o umiarkowanej aktywności głównie w postaci pojedynczych komórek, ale także i możliwych układów wielokomórkowych. Na trasie burz spodziewać należy się silniejszego wiatru, który nie powinien przebić bariery 80 km/h, opadów drobnego i ziarnistego gradu oraz intensywnych opadów deszczu <15 mm. Aktywność elektryczna burz będzie na ogół umiarkowana, zaś same zjawiska po zachodzie słońca będą szybko wygasać.

W obszarze <60% zjawiska burzowe także mogą powstać – szczególnie w części południowej, a w mniejszym stopniu wschodniej. Burze jeśli tu wystąpią, będą mocno lokalne z podobnym spektrum zjawisk jak w obszarze głównym. We wschodniej połowie kraju prognozowane są głównie opady deszczu.