Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 21.05.21

Opublikowano 21 maja 2021 o godz. 06:44

Prognoza burz – 21.05.21

1. poziom zagrożenia obowiązuje dla północnej części województw nadmorskich ze względu na możliwy rozwój burz z silnymi porywami wiatru oraz możliwością opadów dużego gradu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony okalające strefę poziomu pierwszego

W piątek obszar Polski dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich. W drugiej części dnia z zachodu na wschód zacznie wędrować front okluzji o charakterze chłodnym. W strefie chwiejnej masy powietrza na północy Polski prognozowany jest rozwój burz, miejscami silniejszych.

Największe prawdopodobieństwo przejścia aktywnych zjawisk burzowych obejmuje pas od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie z naciskiem na północne części. W tych regionach popołudniu i częściowo w trybie lokalnym i wieczorem, możliwy będzie rozwój burz wielokomórkowych z segmentami liniowymi oraz burz superkomórkowych. Na trasie tych formacji przewiduje się zagrożenie silnymi porywami wiatru kształtującymi się w przedziale 70-90 km/h. W przypadku rozwinięcia superkomórek, oprócz wiatru mogą wystąpić opady gradu, który średnica dochodzić może do 3 cm, jednak dopuszcza się przypadek, gdzie bryły mogą osiągać średnicę przekraczającą ten poziom. Opady deszczu mogą być intensywne, ale szybka prędkość wędrówki burz i względnie niska wodność PW troposfery nie powinny spowodować większego zagrożenia z tej strony.

W strefie okalającej poziom pierwszy, także możliwe będą lokalne burze zwłaszcza bliżej strefy głównego zagrożenia. Burze w tym fragmencie mogą nieść porywy wiatru raczej nie przekraczające 70 km/h. Opady gradu jeśli się pojawią, to będą drobne.