Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 21.04.21

Opublikowano 21 kwietnia 2021 o godz. 07:03

Prognoza burz – 21.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje regiony wschodnie, południowo wschodnie i południowe. Częściowo objęty jest także południowy zachód, ale głównie regiony podgórskie i górskie. W drugiej części dnia możliwość rozwoju obejmie także fragment województwa zachodniopomorskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk szacuje się jako wysokie dla wyznaczonego regionu, poza fragmentem północno zachodnim, gdzie szansa będzie niska. 

W środę ciepła i chwiejna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego zacznie być ograniczana na terenie Polski i spychana na wschód w związku ze zbliżającym się frontem chłodnym. W niestabilnej masie powietrza już około południa prognozuje się intensywną konwekcję na terenie Polski z możliwymi burzami o różnej postaci.

W ciągu dnia rozwój konwekcji będzie odbywał się w środowisku niewielkiej niestabilności (CAPE 100-500 J/kg), jednak po raz kolejny będzie to wystarczające do powstania rozproszonych chmur cumulus i cumulonimbus z opadami deszczu o zmiennym natężeniu. Jeszcze przed południem możliwe będzie powstawanie pierwszych burz głównie w obrębie Polski południowo wschodniej. W kolejnych godzinach popołudniowych burze mogą pojawiać się nad większością wytypowanego obszaru. Burze będą występowały jako pojedyncze komórki, miejscami organizujące się do postaci klastrów. Warunki kinematyczne mogą zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, sprzyjać organizacji zjawisk burzowych. Dopuszcza się możliwość powstania przypadku burzy superkomórkowej (zwiększony skręt wiatru zwłaszcza na Podkarpaciu). W związku z tym na trasie burz pojawiać będą się silniejsze opady deszczu oraz opady gradu o średnicy 0,5 – 1 cm, a lokalnie do 1,5 cm. Z najlepiej uformowanych burz schodzić mogą mocne porywy wiatru do 70 km/h. Zjawiska burzowe mogą rozwijać się przez całe popołudnie, wygasając u schyłku dnia. W przypadku Pomorza zachodniego popołudniu wędrować może tędy nieco większe pasmo opadowe, które być może będzie generowało wyładowania doziemne

Fotografia w tle: Kamil Domowisz